Böbrek kitlelerinin difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
Evaluation of renal masses with diffusion-weighted imaging
- Tez No: 281304
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖKKEŞ İBRAHİM KARAHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Böbrek kitlelerinin benign-malign ayrımında difüzyon ağırlıklı MR görüntülemenin ayırıcı tanıya katkısının araştırılması.Materyal ve metod: Ocak 2010 ? Mart 2011 tarihleri arasında hastanemiz Radyoloji Anabilim Dalı MR Ünitesinde daha önce US ve/veya BT ile böbrek kitlesi tespit edilen 75 olguya rutin üst batın MR incelemesine ek olarak diffüzyon MR tetkiki yapıldı. Rutin batın MR incelemede T1 A, T2 TSE, in-out faz T1 A ve dinamik T1 A (0,1 mmol/kg gadolinyum) aksiyal ve koronal görüntülere ek olarak kontrast madde verilmeden önce aksiyel planda, single-shot ekoplanar sekansda farklı b değerlerinde (b0, b600, b1000 s/mm2) difüzyon duyarlı gradiyentler uygulanarak DAG görüntüler elde edildi. ADC haritaları cihaz tarafından otomatik olarak oluşturuldu. Histopatolojik tanısı olan 52 olgunun ve takipler sonucunda tanı alan 23 olgunun toplam 75 kitlesi ve 75 olgunun normal böbrek parankiminin ortalama ADC değerleri hesaplandı.Bulgular: Yetmiş beş kitlenin 45'i malign, 30'u benign idi. Malign kitlelerin 36'sı RHK, 7'si THK, 1'i MMT, 1'i indiferensiye karsinomdan oluşmaktaydı. Benign kitlelerin 16'sı basit kist, 1'i hemorajik kist, 1'i abse, 5'i onkositom ve 7'si AML'dan oluşmaktaydı. Malign solid kitlelerin ADC değerleri 1.45x10-3 mm2/s, benign solid kitlelerin (AML hariç) ADC değerleri 1.93x10-3 mm2/s olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: We discussed the role of DWI in characterization and differential diagnosis of renal masses.Material and Methods: Between January 2010 and March 2011, 75 patients who had been diagnosed renal masses by an abdominal US and/or abdominal CT were undergone a routine abdominal MRI and DWI . A standart contrast enhanced abdominal MRI protocol for abdomen was provided ( T1W, T2 TSE , in-out phase T1W and dynamic T1W (0,1 mmol/kg gadolinium) axial and coronal images) We added DWI to the routine abdominal MRI sequences in order to characterize renal masses. Diffusion based gradient within values of b0, b600, b1000, with a single shot echo-planar spin echo sequence in the axial plan, diffusion-weighted images were taken, and ADC maps were calculated automatically by MRI unit. The average ADC values of 75 masses of 52 patients that had been proven by biopsy and 23 follow-up patients and normal renal parenchyma of 75 patients were calculated.Results: Of the 75 masses, 30 were found to be benign and 45 malignant. 16 of the benign masses were simple cysts, 1 was hemorrhagic cyst, 1 was abscess, 5 were oncocytoma and 7 were AML. 36 of the malignant masses were renal cell carcionama (RCC), 7 were transitional cell carcinoma (TCC), 1 was malignant mesenchymal tumor, and 1 was undifferantiated carcinoma. The ADC values of the malignant masses were determined as 1.45x10-3 mm2/s, whereas the ADC values of the benign masses (except AML) was 1.93x10-3 mm2/s.