Gastronomi kültürünün turizmdeki yeri: Serik ilçesini ziyaret eden turistler üzerine bir araştırma
The place of gastronomy culture in tourism: The investigation with the tourists who visit Serik
  1. Tez No: 626668
  2. Yazar: RAFIGA BABAZADE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çalışmada Serik ilçesini ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin gastronomi turizmine ilişkin görüşlerinin ve davranışlarının kültürlerarası farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Aynı zamanda, gastronomi kültürünün turizmdeki yeri incelenmiştir. Bu bakımdan çalışmanın amacı, gastronomi kültürünün turizmdeki yerini ortaya koyabilmek için, yerli ve yabancı turistlerle anket yapılarak elde edilen verilerle bağlantılar kurularak tespit edilmiştir. Çalışma nicel verilere dayalı betimsel tarama modelinde tasarlanmıştır. Araştırmanın evreni, Serik ilçesini ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi, turistlerin en çok bulunduğu Serik ilçesinin Belek, Kadriye ve Boğazkent sahil beldelerinde, kolayda örnekleme ile seçilmiş ve çalışmaya katkıda bulunan 404 gönüllü bireyden oluşmaktadır. Araştırmada veri elde etme tekniği olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan anket formu iki bölümden oluşmaktadır. Anket formunun birinci bölümünde katılımcıların demografik özelliklerine yönelik sorular yer almaktadır. İkinci bölümde ise dört başlık altında Serik ilçesini ziyaret eden turistlerin gastronomi turizmine olan ilginin, tutumun ve Serik ilçesindeki yiyecek içecek işletmelerine, yiyecek ve içeceklere olan ilgilerinin tespit edilmesine yönelik sorular yer almaktadır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler istatistik paket programında çözümlenerek verilerin analizi gerçekleştirilmiştir. Demografik bilgilere ilişkin frekans, yüzde ve ortalama değerler bulunmuştur. Verilerin güvenirliği Cronbach Alpha katsayısı tekniği ile analiz edilmiştir. Demografik bilgilerle katılım düzeyleri arasında farkın olup olmadığını saptamak için Mann Whitney U testi uygulanmıştır. Üç ve daha fazla gruplu karşılaştırmalar ise Kruskall-Wallis H testi ile analiz edilmiştir. İfadelere yönelik cevapların dağılımlarının anlamlılık analizi Tek Grup Ki-Kare testi ile çözümlenmiştir. Serik ilçesini ziyaret eden turistlerle, Serik gastronomisi ile demografik özellikler arasındaki farklılıkları belirlemeye yönelik anket çalışması yapılmıştır. İlçeyi ziyaret eden turistlere uygulanan anketlerin 404 adeti analiz edilmiştir. Analiz sonucunda elde edilen bulgulara göre, turistlerin gastronomi turizmine ilgili oldukları, ancak küçük bir farkla yabancı turistlerin, yerli turistlere göre Serik`in gastronomik değerleri hakkında hiç bir bilgiye sahip olmadıkları ortaya çıkmıştır. Serik ilçesinin tarihi coğrafi ve kültürel olarak çeşitli zenginliklere sahip olduğu bilinmektedir. Fakat bu zenginliklerin mutfak kültürüne yansımadığı görülmektedir. Serik`i ziyaret eden turistlerin genel olarak Türk mutfağını tatdıkları bilinmektedir. Yabancı turistlerin Serik ilçesinin yöresel tatlarını bilmedikleri araştırma sonucunda ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this investigation the local and foreign tourists' thoughts about the gastronomy torusim, their behaviour, whether there are differences between the culture have been investigated. At the same time the place of gastronomy culture in tourism has been investigated. From this point of view, in order to distinguish the place of gastronomy culture in tourism an inquiry has been held among the local and foreign tourists. Our investigation has been compiled in the model of descriptive inquiry which is based on the quantity information. The universe of the investigation consists of the local and foreign tourists who visit Serik. The model of the investigation consists of 404 people who have been selected voluntarily in order to give a gift to the investigation in Belek, Kadriye and Boghazkent as the seashore settlements of the region Serik, where there are many tourists. In this search the method of inquiry has been used as the technique of the received information. The inquiry which has been used in the investigation consists of two parts. There are some questions referring to the participants' demographic features in the first part of the inquiry. But in the second part the questions have been compiled under four titles referring to the interest on the gastronomy culture of the tourists who visit Serik, their interest to the capacity and to the enterprises of food and beverages. The information which has been received from the investigation has been analysed in the statistic programme SPSS 22. The frequency of the demographic information, its percentage, average value have been determined. The reliability of the information has been analysed by means of the technique of Cronbach Alpha. The test of Mann Whitney U has been used in order to determine the connection with the demographic information and the level of their participation. The comparison between there or more groups has been analysed by means of the test of Kruskall-Wallis H. The importance of the distribution of the replies to the expressions has been analysed by means of the test of One Sample Chi-Square. The method of inquiry referring to the distinguishing of the differences between the gastronomy in Serik and the demographic peculiarities has been used among the tourists who visit Serik. 404 inquiry forms applied to the tourists who visit the region have been analysed. According to the analysed result it has been determined that the tourists who visit Serik have vague ideas of the gastronomic values of Serik.