Evre 5 kronik böbrek hastalığı olan hastaların renal transplantasyon öncesinde ve sonrasında kardiyak fonksiyonlarının speckle tracking ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of cardiac functions by speckle tracking echocardiography before and after renal transplantation in patients with stage 5 chronic kidney disease
  1. Tez No: 626672
  2. Yazar: SEDA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SELİM YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kronik böbrek hastalığı (KBH) olan hastalarda, özellikle de diyaliz gerektiren son dönem böbrek hastalığı (SDBH) bulunanlarda yapısal kalp hastalığı insidansı ve buna bağlı ölümler yüksektir. Renal transplantasyon (RT) hemodiyaliz ile kıyaslandığında kardiyovasküler ölüm riskini azaltmaktadır (109), ancak RT sonrası kardiyak fonksiyonların durumu ile ilgili olarak literatürde çelişkili sonuçlar mevcuttur. Yeni bir teknik olan speckle tracking ekokardiyografi (ST-EKO) ile miyokardın hızı ve hareketi birden fazla noktada aynı anda değerlendirilebilmektedir. Miyokard kontraksiyonunun farklı bileşenlerine (longitudinal, sirkümferansiyel ve radiyal) göre deformasyon analizi yapılıp kardiyak patolojiler erken dönemde saptanabilmektedir (36). Bu çalışmanın amacı; RT yapılan KBH'li hastalarda, RT'nin kardiyak morfoloji, sistolik ve diyastolik fonksiyonlar üzerindeki olası etkilerini konvansiyonel EKO ve ST-EKO ile karşılaştırılması ve RT sonrası değişikliklerin tespit edilmesidir. Bu çalışma prospektif-kohort olarak ve tek merkezli bir araştırma olarak planlanmıştır. KBH'li 30 hastanın RT öncesi ve RT sonrası 3. ayda ekokardiyografik bilgileri karşılaştırıldı. Biyokimyasal olarak; (hastaların rutin kontrollerinde normalde bakılan) RT öncesi son hafta içindeki ve RT sonrası 3. aydaki kan üre azotu (BUN), kreatinin, glomerüler filtrasyon hızı (GFR), hemogram ve spot idrarda protein biyokimyasal sonuçları kaydedildi. Ekokardiyografik olarak; konvansiyonel, doppler ve ST-EKO ile hastaların RT öncesi son hafta içindeki ve RT sonrası 3. ayda ölçümleri analiz edildi. STE-EKO olarak sol ventrikül sirkümferansiyel strain ve global longitudinal strain değerleri analiz edilip sonuçlar kaydedildi. Transplantasyon öncesi değerlerle karşılaştırıldığında; RT sonrası 3. ayda anlamlı olarak sol ventrikül end-diyastolik ve end-sistolik çapında azalma, sol ventrikül kitle indeksi ve miyokard performans indeksi parametrelerinde azalma, sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonunda anlamlı bir yükselme olduğu gözlendi. Ancak bu değerler normal sol ventrikül sistolik ve diyastolik fonksiyonunu göstermektedir. Speckle tracking ekokardiyografik olarak; strain parametrelerinden global longitudinal strain ve sol ventrikül sirkümferansiyel strain parametrelerinde anlamlı artış gözlendi. Son dönem böbrek hastalığında konvansiyonel ve doppler ekokardiyografi ile normal izlenen parametrelere rağmen ST-EKO ile bakıldığında subklinik bir etkilenme vardır. RT sonrası strain ekokardiyografi parametrelerinde düzelme izlenmiştir. Bu sonuçlar SDBH'nin etkin tedavisi olduğu düşünülen RT'nin önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The incidence of structural heart disease and related deaths are high in patients with chronic kidney disease (CKD), especially those with end-stage renal disease (ESRD) requiring dialysis. Compared with hemodialysis, renal transplantation (RT) reduces the risk of cardiovascular death but there are conflicting results in the literature regarding the status of cardiac functions after RT. Speckle tracking echocardiography (ST-ECHO), a new technique, can evaluate the velocity and movement of the myocardium at multiple points simultaneously. The analysis of deformation is performed according to different components of myocardial contraction (longitudinal, circumferential and radial) and cardiac pathologies can be detected in the early period. The aims of this study are to compare the possible effects of RT on cardiac morphology, systolic and diastolic functions, left ventricular mass, and left ventricular mass index in patients with CKD who underwent RT by ST-ECHO and to detect changes after RT. This study was planned as a prospective-cohort and as a single-center study. Descriptive, biochemical, and echocardiographic data of 30 patients with CKD were compared before and 3 months after RT. Biochemically, patients' blood urea nitrogen (BUN), creatinine, glomerular filtration rate (GFR), hemogram, and protein in the spot urine were recorded in the last week before RT and three months after RT. Echocardiographically; conventional, Doppler and ST-ECO measurements of the patients during the last week before RT and at 3 months after RT were analyzed. Left ventricular circumferential strain and global longitudinal strain values were analyzed as STE-ECO and the results were recorded. When the compared with pre-transplant values; left ventricular end-diastolic and end-systolic (LVED and LVES, respectively) dimensions, left ventricular mass index and myocardial perfusion index parameters increased in the 3rd month after RT, whereas a significant increase was observed in left ventricular ejection fraction parameters. When speckle tracking was performed by echocardiography; significant increase in global longitudinal strain and left ventricular circumferential strain parameters were observed. Despite of normal monitored parameters in the conventional and Doppler echocardiographic parameters, there is a subclinical affection in the ESRD. There was a correlation between improvements in kidney disease with strain echocardiography parameters in the post-RT patients. These results show the importance of RT, which is considered to be the most effective treatment for ESRD.