Serbest zaman etkinliği olarak yürüyüş yapan otizm spektrum bozukluğuna sahip çocuğu olan ebeveynlerin serbest zaman ve yaşam doyum düzeylerinin incelenmesi
The examing of satisfaction levels with leisure and life of the parents who take part in walking activity and have a chilg with autism spectrum disorder
- Tez No: 626713
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SERDAR TEREKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Otizm spektrum bozukluğu (OSB) olan bireyler ve aileleri üzerine hemen hemen her alanda çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Bu araştırmanın amacı, serbest zaman etkinliği olarak 'yürüyüş' yapan OSB'li çocuğu sahip yetişkinlerin serbest zaman doyum ile yaşam doyum düzeylerinin belirlemek ve arasındaki ilişkileri tespit etmektir. Araştırmaya, Ankara ilinde yaşayan ve OSB'li bireye sahip olan toplam 87 (54 kadın, 33 erkek) kişi katılmıştır. Araştırmada, Beard ve Raghed (1980) tarafından geliştirilen ve Türkçe uyarlaması Gökçe ve Orhan (2011) tarafından yapılan“Serbest Zaman Doyum Ölçeği: SZDÖ”ve Diener ve diğerleri (1985) tarafından geliştirilen ve Türkçe uyarlaması Yetim (1991) tarafından yapılan“Yaşam Doyum Ölçeği: YDÖ”kullanılmıştır. Verilerin analizinde; katılımcıların demografik özelliklerine göre, serbest zaman doyum ve yaşam doyumlarını karşılaştırmak için MANOVA, t-Test, ANOVA, Pearson Korelasyon testleri uygulanmıştır. Gruplar arasındaki farklılıkları belirlemek için ise TUKEY testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
There have been ongoing researches from multiple angles regarding individuals with Autism Spectrum Disorder (ASD) and their families. The goal of this study is to identify the leisure and life satisfaction levels of parents who had a child with ASD takes part in“walking”as their leisure activity and the relationship between these levels. There was a total of 87 participants for this research made up of 33 males and 54 females, all living in the city of Ankara with a child with ASD under their care. In this research, Leisure Satisfaction Scale (LSS) developed by Beard & Raghed (1980) and adapted into Turkish by Gökçe & Orhan (2011) and Satisfaction With Life Scale (SWLS) developed by Diener etal. (1985) and adapted into Turkish by Yetim (1991) were used.