Açık alan rekreatif etkinliği olarak doğa yürüyüşüne katılan bireylerin akış deneyimlerinin incelenmesi
Investigation of flow experiences of individuals participating in nature walk as an outdoor recreational activity
- Tez No: 801143
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN TÜKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Turizm, Sports, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tezin amacı, açık alan rekreatif ekinliği olarak doğa yürüyüşüne katılan bireylerin akış deneyimlerinin, demografik değişkenlere göre incelenmesidir. Araştırma nicel bir çalışma olup betimsel tarama desenine göre gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Konya ilindeki kurum, kuruluş ve kulüpler tarafından düzenlenen doğa yürüyüşü etkinliklerine katılan bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi 303 kişi olarak belirlenmiş ve bu sayıya ulaşılmıştır. Araştırmada basit rastgale örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizi doğrultusunda betimsel verilerin ortaya konması amacıyla frekans analizi, güvenirlik ve normallik analizlerinin yapılması amacıyla ise basıklık-çarpıklık ve Cronbach's Alpha analizi yapılmıştır. Değişkenler arası farklılıkların tespiti doğrultusunda t-testi ve ANOVA analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre doğa yürüyüşlerine katılan bireylerin akış deneyimi ortalamalarının yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca açık alan rekreatif etkinliği olarak doğa yürüyüşlerine katılan bireylerin akış deneyimi yaşama olasılıkları; cinsiyet, öğrenim düzeyi, çalıştıkları kurum, fiziksel aktivite mekân tercihi, doğa yürüyüşlerine katılım sıklığı ve doğa yürüyüşlerini ne zamandan beri yaptıkları değişkenler açısından anlamlı farklık tespit edilmiştir. Bununla birlikte bireylerin akış deneyimi yaşama olasılıkları; yaş, medeni durum, ailenin gelir durumu, haftalık serbest zaman süresi, doğa yürüyüşüne katılma tercihi, doğa yürüyüşüne katılma amacı ve doğa yürüyüşü etkinliği hakkında nereden bilgi aldıkları açısından ise anlamlı olarak farklılık görülmemiştir. Sonuç olarak bulgular, doğa yürüyüşleri etkinliğine katılmayı teşvik eden birkaç önemli faktöre işaret etmektedir. Örneğin, bireylerin fiziksel aktivite etkinliklerinde açık hava alanlarını tercih ettikleri ve bu durumun bireylerin akış deneyim puanlarını artırdığı görülmüştür. Ayrıca, doğa yürüyüşlerine daha sık katılan ve bu etkinliği daha uzun süredir yapan bireylerin, daha yüksek akış deneyimi puanlarına sahip olduğu tespit edilmiştir. Bundan dolayı bulgular, fiziksel aktivite ve doğa yürüyüşleri gibi sağlıklı yaşam tarzı aktivitelerinin teşvik edilmesinde faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the flow experiences of individuals participating in nature walks as an outdoor recreational activity according to demographic variables. The research is a quantitative study and was conducted according to a descriptive survey design. The population of the study consists of individuals participating in nature walk activities organized by institutions, organizations, and clubs in Konya province. The sample of the research was determined to be 303 people, and this number was reached. A simple random sampling method was used in the study. In line with the analysis of the research data, frequency analysis was used to reveal descriptive data, and kurtosis-skewness and Cronbach's Alpha analysis were used to analyze reliability and normality. In order to determine the differences between variables, t-test and ANOVA analyses were used. According to the research findings, it was determined that the average flow experience of individuals participating in nature walks was high. In addition, the likelihood of individuals participating in nature walks as an outdoor recreational activity to have a flow experience was found to be significantly different in terms of gender, education level, institution of employment, physical activity location preference, frequency of participation in nature walks, and how long they have been taking nature walks. However, the likelihood of individuals having a flow experience did not differ significantly in terms of age, marital status, family income, weekly leisure time, preference to participate in nature walks, purpose of participating in nature walks, or where they received information about nature walks activities. In conclusion, the findings point to several important factors that encourage participation in nature walks. For example, it was observed that individuals preferred outdoor areas for physical activity activities, and this increased their flow experience scores. It was also found that individuals who participated in nature walks more frequently and had been doing this activity for a longer period of time had higher flow experience scores. The findings may therefore be useful in promoting healthy lifestyle activities such as physical activity and nature walks.