Yönetsel bir yaklaşım olarak kaos teorisinin havayolu yönetimi ve pazarlaması kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of chaos theory as a managerial approach in the context of airline management and marketing
  1. Tez No: 626714
  2. Yazar: CÜNEYT ALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ATALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Günlük yaşamda karmaşıklık, düzensizlik, belirsizlik anlamlarıyla birlikte kullanılan kaos kavramı, bilimsel olarak dinamik sistemlerin geleceğinin öngörülemeyeceğini belirtmektedir. Klasik, belirlenimci bilimsel yaklaşımın tahmin ve öngörüye dayalı olmasını eleştiren kavram, açık ve dinamik sistemlerin kaos teorisiyle anlamlı hale getirebileceğini vurgulamaktadır. Teori, dinamik sistemlerdeki doğrusal olmayan etkileşimlerden, belirsizliklerden ve karmaşıklıklardan dolayı geleceğe yönelik tahminlerin tutarlı olmayacağını belirtmektedir. Bu yönüyle temel bilimlerdeki paradigma değişimine dikkat çeken teori, söz konusu değişimin birçok disiplinin işleyiş ve yapısal özelliklerini etkilediğini vurgulamaktadır. Günümüzdeki yapısı itibariyle küresel bir pazara dönmüş olan havayolu sektörünün de yönetim ve pazarlama faaliyetlerinin yaşanan paradigma değişimden etkilenmesi olağan görülmektedir. Temeli klasik bilimsel yaklaşımlara dayanan işletme ve pazarlama yönetimi metotlarını kullanan havayolu sektörünün de çağın dinamiklerine uygun olacak şekilde yönetsel yapısını dönüştürmesi gerekmektedir. Bu noktada kaos teorisinin havayolu yöneticilerine ve araştırmacılara alternatif bir bakış açısı sunabileceği çalışma kapsamında ele alınmaktadır. Anahtar Sözcükler; Kaos Teorisi, İşletme ve Pazarlama Yönetimi, Kaos Yönetimi, Havayolu Sektörü
Özet (Çeviri)
The concept of chaos, which is used with the meanings of complexity, disorder, uncertainty in daily life, states that the future of dynamic systems cannot be predicted by scientific methods. The concept, which criticizes the prediction and forecast of the classical, deterministic scientific approach, emphasizes that open and dynamic systems can make sense through chaos theory. The theory states that future forecasts will not be consistent due to nonlinear interactions, uncertainties and complexities in dynamic systems. In this respect, the theory, which draws attention to the paradigm shift in basic sciences, emphasizes that this change affects the functioning and structural features of many disciplines. It is normal for the airline transportation industry, which has turned into a global market as of today's structure, to be affected by the paradigm shift in management and marketing activities. The airline transportation industry, which uses business and marketing management methods based on classical scientific approaches, needs to transform its managerial structure in accordance with the dynamics of the era. At this point, it is discussed within the scope of the study that chaos theory can offer an alternative perspective to airline managers and researchers. Keywords; Chaos Theory, Business and Marketing Management, Chaos Management, Airline Industry