Akarçay Höyük Hellenistik Dönem günlük kullanım kapları
Akarçay Mound coarse ware of Hellenistic Period
  1. Tez No: 626719
  2. Yazar: HAYAT ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR SITKI ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Akarçay Höyük, Şanlıurfa ili, Birecik İlçesine 15 km uzaklıkta bulunan Akarçay Köy'ünün 900 metre güneydoğusunda ve Fırat nehrinin doğusunda yer alır. Höyük'teki kazılar T.C. Kültür Bakanlığı bünyesinde ODTÜ TAÇDAM koordinatörlüğünde Ilısu ve Karkamış Baraj Gölleri Altında Kalacak Arkeolojik Kültür Varlıklarını Kurtarma Projesi kapsamında 1999-2006 yılları arasında gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada Akarçay Höyük, Hellenistik Döneme tarihlendirilen günlük kullanım kaplarına ait seramik buluntular tipolojik ve hamur özellikleri açısından değerlendirilmiştir. Ele alınan 151 adet buluntu üzerinde gerçekleştirilen çizim, fotoğraf, katalog ve istatistik çalışmaları sonucunda Akarçay Höyük ile çağdaş yerleşimlerin günlük kullanım kapları ile karşılaştırılmaları yoluyla Anadolu'nun Güneydoğusu ile Mezopotamya seramik buluntularının benzerlik ve farklılıklarının ortaya koyulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Middle East Technical Universitiy's TAÇDAM between 1990 and 1993 within the scope of the Project to rescue the cultural heritage to be buried under the water of Ilısu and Karkamış Dams. The priliminary studies of Akarçay Höyük were initiated in the rescue excavations were caried out up until 2006. In the current thesis, ceramic finds of Akarçay Mound, Hellenistic Period and also few dating back to the Roman Period wereevaluated in ters of typology and paste characteristics. As a result of the drawings, photographs, catalogs and statistic, studies caried out on on 151 finds, the wares of Maound and contemporary settlements were compared and similarities and differences between southeastern Anatolia and Mesopotamian ceramic finds were tried to be revealed.