Türkiye'de Suriyeli çocukların eğitim durumlarının değerlendirilmesi: Kızıltepe örneği
Evaluaation of Syrian children's education status in Turkey: Kızıltepe sample
  1. Tez No: 626720
  2. Yazar: ABDURRAHMAN ABAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT GÜLLÜPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma 2011 yılında Suriye'de yaşanan iç savaş sonrasında Türkiye'ye göç edip Mardin ilinin Kızıltepe ilçesine yerleşen eğitim çağındaki göçmen çocuklarının eğitim sürecindeki deneyimlerini ve eğitim sorunlarını analiz edip, sorun alanlarını tespit ederek yaşadıkları sorunlara çözüm önerileri sunmayı hedeflemiştir. Nitel yöntemle yapılan bu araştırma kapsamında, 20 Suriyeli Ortaöğretim öğrencisi, 6 veli, 5 öğretmen, 3 Suriyeli gönüllü eğitici (Koordinatör), 5 eğitim kurumu yöneticisi, 2 il-ilçe milli eğitim yöneticisi (Şube Müdürü) ve 4 (2 Sendika, 2 dernek) sivil toplum örgütü yöneticisi olmak üzere 45 kişi ile derinlemesine görüşme yapılmıştır. Saha çalışmasını gerçekleştirdiğimiz Kızıltepe'de eğitimine devam eden Suriyeli çocukların eğitim durumlarını incelediğimizde okulda yaşadıkları temel sıkıntının dil ve buna bağlı olarak iletişim sorunu olduğu görülmektedir. Katılımcıların neredeyse tamamı çocukların dil ve buna bağlı olarak iletişim sıkıntısı yaşadığını ifade etmiştir. Bu temel sorunun yanında Suriyeli çocuklar eğitimleri sürecinde, dersleri anlamada güçlük, buna bağlı olarak derslerde başarısızlık, dışlanma ve önyargılara maruz kalma, okul kültürüne uyum sağlayamama gibi pek çok konuda sıkıntı yaşamaktadırlar. Eğitim sürecinde yaşanan sorunların çözümüne yönelik olarak, Türkçe dil kurslarının artırılması, farklı programların uygulanması ve eğitimleri sürecinde mülteci çocuklara uzman desteğinin verilmesi gibi öneriler ön plana çıkmıştır. Ayrıca rehberlik çalışmalarını artırılması, sosyalleşme çalışmalarına ağırlık verilmesi ve okuldaki tüm personele hizmet içi eğitimin verilmesi diğer öneriler arasındadır.
Özet (Çeviri)
This study is aimed at analysing the educational experience and problems faced by the immigrant children who immigrated to Turkey and settled in Kızıltepe district of Mardin province in 2011 following the Syrian civil war, and determining the problematic areas and proposing solutions to their educational issues. Within the scope of this qualitative research, a total of 45 individuals consisting of 20 Syrian secondary school students, 6 parents, 5 teachers, 3 Syrian volunteer trainers (coordinators), 5 educational institution managers, 2 provincial-district national education managers (branch managers) and 4 non-governmental organization managers (2 from the union, 2 from the association) were thoroughly interviewed. When we examine the educational status of the Syrian children who continue their education in Kızıltepe, where we conducted a field study, it is seen that the main problem they face in the school is the language and communication problems. Almost all of the participants stated that children had difficulty in language and communication. In addition to this basic problem, Syrian children have problems in their education, such as difficulty in understanding the lessons, failure in lessons, exclusion and prejudice, and inability to adapt to school culture. Suggestions such as increasing Turkish language courses, implementing different programs and providing expert support to refugee children during the education process have come to the fore in order to solve the problems experienced during the education process. In addition, increasing the guidance activities, focusing on socialization activities and providing in-service training to all staff in the school are among the other suggestions.