2000'li yıllarda Türkiye sinemasında taşranın temsili
Representation of province in Turkish cinema in the 2000's
  1. Tez No: 626751
  2. Yazar: MELEK ŞİMŞEK ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KARADOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
İnsan ve insana dair hemen hemen her şeyin anlatıldığı sinemada onun yaşadığı yerler ve oralardaki ilişkileri de görünür olmuştur. Bulunduğu yere göre yaşamı da değişen insan, şehirde veya daha küçük yerleşim birimi olan taşrada farklı yaşam deneyimlerine sahip olmaktadır. Dünya sinemasıyla birlikte Türkiye sineması da şehir yaşamının yanı sıra taşra yaşamını da ele almıştır. Türkiye sinemasında taşranın görünürlüğü, ilk ele alındığı 1935 yılından günümüze çeşitlenmiş, bazı değişikliklere uğramıştır. Ülkenin siyasî, ekonomik ve sosyal yapısındaki değişikliklerle birlikte bu çalışmada Osmanlı İmparatorluğu'ndan itibaren Cumhuriyet'in ilânı ve sonrasında merkez-taşra ilişkileri incelenmektedir. Bu aşamada Türkiye taşrasında geleneksellik ve muhafazakârlık öğeleri de ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the cinema where many stories about humans, the places where people live and their relations in these places have been visible. People whose lives also change according to their location have different life experiences in the city or in the smaller settlements. Turkish Cinema showed the city life as well as country life, like World Cinema. Firstly, we see the country is in 1935 and then we see country area images have changed over time. The dynamics in the political, economic and social structure of the country also have an impact on these changes. Therefore, with the changes in the following fields, this study examines the proclamation of the Republic since the Ottoman Empire and the central-provincial relations. At this stage, traditionalism and conservatism items are discussed in Turkey's country area.