Social mobility from city to province in new Turkish cinema
Şehirden taşraya yeni Türk sinemasında toplumsal hareketlilik
- Tez No: 828233
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA KANBUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez, Türkiye'de Yeni Türk Sineması'nın öne çıktığı dönem olan 1990 ve 2000'li yıllar arasında üretilen filmlerde, şehirden taşraya toplumsal hareketlilik kavramının sinemaya yansımasını ele alır. 1990 öncesi taşradan şehre olan hareketlilik tam tersi olarak yeniden taşraya doğru olmuştur. Özellikle 1990 sonrası taşranın sinemada artan önemi bir mekân olmaktan öte karakterler için bir ruh hali anlamında gelmektedir. 90'lı yılların sonundan 2000'li yıllara uzanan bir perspektifte taşra bazen içinde yaşanan, bazen de geri dönülen mekân olarak tanımlanmıştır. Yeşilçam döneminde sinemada şehirden taşraya geçiş anlatıldıktan sonra Yeni Türk Sineması'nda taşraya dönüş“Kış Uykusu”,“Yumurta”,“Ana Yurdu”ve“Kelebekler”filmleri üzerinden açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmayı bu dört film ile sınırlamamızın temel nedeni ise ayrı ayrı dönemlerde ve farklı yönetmenler tarafından çekilen bu filmlerin tematik olarak ortak paydalarda birleşebilmesidir. Yeniden inşa biçimi olarak taşraya dönüş, travma sonrası taşraya dönüş, aydın bunalımı olarak taşraya dönüş ve kayıp zamanın izinde taşraya dönüş temaları altında bu dört filmin olay örgüsü birleşmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the reflection of the concept of social mobility from the city to the province in the movies produced between the years 1990 and 2000, when the New Turkish Cinema came to the fore in Turkey. Before 1990, the mobility from the countryside to the city was on the contrary, towards the countryside again. For this reason, the homeland of the New Turkish Cinema is the countryside. Especially after 1990, the increasing importance of the countryside in cinema means a mood for the characters rather than being a place. In a perspective stretching from the end of the 90s to the 2000s, the countryside is sometimes defined as a place to live in and sometimes to return to. After the transition from the city to the countryside was explained in the cinema during the Yeşilçam period, the return to the countryside in the New Turkish Cinema was tried to be explained through the films“Kış Uykusu”,“Yumurta”,“Ana Yurdu”and“Kelebekler”. The main reason for limiting the study to these four films is that these films, which were shot in different periods and by different directors, can unite on common ground thematically. The plots of these four films unite under the themes of returning to the countryside as a form of reconstruction, returning to the countryside after trauma, returning to the countryside as an intellectual crisis, and returning to the countryside in the pursuit of lost time.