Azerbaycan'ın Avrupa Birliği ile ortaklık ve işbirliğinin temelleri
Basics of partnership and cooperation of Azerbaijan with the European Union
- Tez No: 626756
- Danışmanlar: DR. AYŞE YILDIZ ÖZSALMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
1991'de bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan, ulusal çıkarlarını sağlamak ve korumak için uluslararası arenada bölgesel ve küresel düzeydeki faaliyetlerini genişletmiştir. Avrupa alanına yakın entegrasyon gereği duyan devlet, Avrupa Birliği ile çok taraflı karşılıklı ilişkiler kurmuştur. Azerbaycan'ın Avrupa Birliği ile ilk ikitaraflı ilişkileri ekonomik yardımlar şeklinde başlamış ve gelecek ekonomik, politik ve kültürel ilişkilerin şeklini biçimlendirmiştir. Azerbaycan, Avrupa Birliği'nin enerji güvenliğinin sağlanması açısından güvenilir ortaktır. Azerbaycan, Avrupa Birliği ile enerji ve ulaştırma projeleriyle işbirliğini güçlendirmeye odaklanarak, yakın siyasi entegrasyondan kaçınmaktadır. Bu çalışma, Azerbaycan ile Avrupa Birliği arasındaki ortaklık ve iş birliğinin hukuki temellerinin kapsamlı analizini içermektedir.
Özet (Çeviri)
Having declared its independence in 1991, Azerbaijan expanded its activities at regional and global levels in order to ensure and protect its national interests. The country, which needs close integration to the European arena, has established multilateral mutual relations with the European Union. Azerbaijan's first bilateral relations with the European Union began in the form of economic aid and shaped the form of future economic, political and cultural relations. Azerbaijan is a reliable partner for the energy security of the European Union. Azerbaijan strengthens cooperation with the European Union through energy and transport projects, but avoids close political integration with the EU. This study includes a comprehensive analysis of the legal basis of partnership and cooperation between Azerbaijan and the European Union. ktır