Çocuklarda periferik damar yolu açma girişimi sırasında uygulanan iki farklı dikkati dağıtma yönteminin ağrı, anksiyete ve fiziksel parametreler üzerindeki etkisi
The effect of two different attention diagnosis during peripheral vascular opening initiative on pain, anxiety and physical parameters
- Tez No: 626758
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK KONUK ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Araştırma pediatri hastalarında damar yolu açma girişimi sırasında uygulanan iki farklı dikkati dağıtma yönteminin (balon şişirme, stres topu) ağrı, anksiyete ve fiziksel parametreler üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü tipte deneysel çalışma olarak planlanmıştır. Araştırma Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Çocuk Hastalıkları Servisi, Çocuk Cerrahisi Servisi, Çocuk Acil Polikliniği ve Pediatri Yoğun Bakım Ünitesi'nde, Nisan 2018-Ağustos 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Serviste yatarak tedavi gören veya acile başvuruda intravenöz sıvı alması gereken, araştırmaya katılmaya gönüllü olan 6-10 yaş arası çocuklar çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırmanın örneklemini yapılan güç analizi sonucu, 36'sı balon şişirme, 36 stres topu ve 36'sı kontrol grubu olmak üzere toplam 108 çocuk oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında, çocukların ve ailelerin demografik özelliklerini belirlemek için“Kişisel Bilgi Formu”, fiziksel parametrelerin değerlendirilmesinde“Fiziksel Parametre Değerlendirme Formu”, çocukların işlem sırasında hissettikleri ağrı düzeyini değerlendirmek için“Wong Baker Yüz İfadelerini Derecelendirme Ölçeği-WBFPRS ”, işlem sırasında anksiyetelerini değerlendirmek için“Çocuk Korku Ölçeği-CFS”kullanılmıştır. Bu çalışmada elde edilen veriler SPSS 17 paket programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was planned as a randomized controlled type of experimental study to determine the effect of two different distractions (balloon inflation, stress ball) on pain, anxiety and physical parameters during pediatric patients. The research was carried out between April 2018 and August 2018 in Duzce University Health Application and Research Center Pediatric Service, Pediatric Surgery Service, Pediatric Emergency Clinic and Pediatric Intensive Care Unit. Children aged 6-10 years, who were hospitalized in the ward or who needed to take intravenous fluids on admission to the emergency room, volunteered to participate in the study. As a result of the power analysis, a total of 108 children, 36 of which were balloon inflating, 36 stress balls, and 36 were in the control group.“Personal Information Form için to determine the demographic characteristics of children and families in data collection, Parametre Physical Parameter Assessment Form esinde to assess physical parameters,”Wong Baker Facial Expression Rating Scale-WBFPRS“to assess children's anxiety during the procedure, and to assess anxiety during the procedure. ”Child Fear Scale-CFS" was used. The data obtained in this study were analyzed with SPSS 17 package program.