Rethinking rhythm in language and music: Can duration prime rhythm in metrical speech?
Müzik ve dilde ritmi yeniden düşünmek: Ses süresi dilde ölçüyü ilkleyebilir mi?
- Tez No: 626786
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA MUNGAN GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Psikoloji, Music, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Dillerin ritmik özellikleri, tartışmalı bir iddia olan ritim sınıflandırmaları bağlamında incelenmeye tabi tutulmuştur. Dahası, dilsel ritim üzerine yürütülen araştırmalar iki kavram üzerine yoğunlaşmıştır: eşsürelilik ve vurgu. Kısıtlı sayıda dil tarafından yönlendirilen bu araştırma alanı, kalan dilleri uygun şekillerde araştırabilmek noktasında yetersiz kalmıştır. Bu çalışma, incelenen dile özgü hipotezler geliştirerek alternatif bir yaklaşım sunmayı hedeflemektedir. Bir dili anadili olarak konuşan kimselerin dillerindeki ritim algısının en somut yansıması dilin ölçülü kullanımında ortaya çıktığı için, Türkçede kullanılan şiirsel ölçüler, Türkçe ritmin muhtemel yapıtaşlarını bulmak üzere incelenmiştir. Ritimselliği açık ve kapalı hecelerin düzenlenmesiyle oluşturan bir ölçüden yola çıkarak, sesliler arasındaki fonem süreleri Türkçe ritmin kaynağı olmaya bir aday olarak tespit edilmiştir. Deney 1, kısa ve uzun aralıklarla düzenlenmiş müziksel uyaranların, iki ve üç heceli dilsel uyaranlardaki ölçüsel düzeni ilkleme imkanını incelemektedir. Sonuçlar, sadece süre farklarına dayanan müziksel uyaranların, bazı koşullarda hece sayısını ilklemek dışında, dilsel uyaranlarda ölçüsel düzeni ilkleyemediğini göstermektedir. Ancak, ses yüksekliği ile belirginleştirilen müziksel uyaranlar, iki heceli uydurma sözcüklerde hece sayısını ve hece yapısını birbirinden bağımsız olarak ilkleyebilmiştir. Deney 2 ise hece sayısını ve süresini ilklemeyi birbirinden ayrıştırabilmeyi test etmekte ancak istatistiksel olarak anlamlı bir ayrışma tespit edememektedir. Deney sonuçları, genel olarak Türkçede hece sayısı temelinde bir ritim anlayışını desteklemekle birlikte, süre temelinde geliştirilen alternatifi de tümüyle reddetmemektedir.
Özet (Çeviri)
Rhythmic qualities of languages have been explored and discussed primarily in relation to the much-debated proposal of rhythm classes. Moreover, research on linguistic rhythm has been led by two premises: isochrony and stress. Predominated by a limited set of languages, research in this area fell short of examining remaining languages in compatible ways. The present study aims at taking an alternative approach by building its hypotheses in a language-specific way. As native speakers' perception of linguistic rhythm becomes most evident in their metrical speech, Turkish poetic meters were examined to identify possible constituents of rhythm in Turkish. Based on a poetic meter that creates rhythmicality through an organization of closed and open syllables, this study examines phonemic duration between vowels of subsequent syllables as such a candidate. Experiment 1 explores the ways in which musical primes with long- and short-interval pulses can prime metrical structure in bisyllabic and trisyllabic linguistic stimuli. Results suggest primes with solely durational contrasts cannot prime the hypothetical durational relationships in linguistic stimuli but can prime syllable number under certain conditions. However, primes with intensity accents were successful in priming syllable number and syllable structure in bisyllabic nonwords, although independently. Experiment 2 examines whether priming syllable number and duration can be differentiated and yields null results. Taken together, results lean towards an understanding of rhythm in Turkish that is based on syllable number while not also rejecting a duration-based alternative.