Eksik rekabet piyasalarında rekabet üstünlüğü: Kastamonu ilinde bir uygulama
Competitivity superior in missing competitive markets: An application in Kastamonu
- Tez No: 626787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Eksik rekabet piyasaları, piyasa gücüne sahip olan firmalar arasındaki rekabeti ele almaktadır. Eksik rekabet firmaları tam rekabetin dört şartı olan atomise, mobilite, homojenlik ve şeffaflık koşulunun hepsini yerine getirememektedir. Rekabet aynı sektörde mal ve hizmet sektöründe bulunan işletmelerin bu sektörde var oluşunu devam ettirebilmesi için diğer işletmelerle yarış halinde olması durumudur. Rekabet, rekabet politikası ve yasalarla desteklenen ve korunan bir nesnedir. Belirli pazarlardaki ajanların takipleri ve ataklarının her biri ayrı ayrı etkili rekabet olarak nitelendirilmelidir. Girişimciler bir taraftan kendi çıkarlarını korumaya çalışırken diğer taraftan fiyat, pazarlama, kalite, teslimat koşulları, hizmet vb. gibi rekabetçi parametreleri kullanarak piyasada pozisyon elde etmeye çalışmaktadır. Araştırmanın amacı, eksik rekabet piyasalarında rekabet üstünlüğü düzeyinin belirlenmesidir. Kastamonu'da faaliyet gösteren üretim işletmelerinin rekabet üstünlüğü düzeylerini belirlemek, eksik rekabet piyasaları ile rekabet üstünlüğü arasında bir ilişkinin var olup olmadığı araştırılmıştır. Bu amaçla ilk olarak literatür taraması yapılıp ölçekler geliştirilmiştir. Geliştirilen ölçekleri anket formuna dönüştürüp veriler elde edilmiştir. Araştırma Kastamonu ili organize sanayi ve küçük sanayi sitesi'nde ki KOBİ'lerde firma sahibi, yönetici ve üst düzey personellerine uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Incomplete competition markets address competition between firms with market power. Incomplete competition firms cannot meet all four conditions of perfect competition: atomisation, mobility, homogeneity and transparency. Competition is the situation in which the enterprises in the goods and services sector in the same sector are in competition with the other enterprises in order to maintain their existence in this sector. Competition is an object protected and protected by competition policy and laws. The follow-up and attacks of agents in specific markets should each be described as effective competition. Entrepreneurs are trying to protect their own interests on the one hand, and on the other hand price, marketing, quality, delivery conditions, service and so on. using competitive parameters such as. The aim of the study is to determine the level of competitive advantage in imperfect competition markets. In order to determine the competitive advantage levels of the production enterprises operating in Kastamonu, whether there is a relationship between incomplete competition markets and competitive advantage has been investigated. For this purpose, first literature review and scales were developed. The developed scales were converted into questionnaires and the data were obtained. The research was applied to the owners, managers and senior staff of SMEs in the organized industrial and small industrial sites of Kastamonu province.