Yenidoğana venöz kan alma girişimi sırasında uygulanan anne sesi, müzik sesi ve beyaz gürültünün ağrı ve fiziksel parametreler üzerindeki etkisi
The effect of mother's voice, music voice and white noise applied during venous bloodletting from newborn on the pain and physical parameters
  1. Tez No: 626795
  2. Yazar: FETİYE KURNAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK KONUK ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Araştırma, yenidoğana venöz kan alma girişimi sırasında uygulanan anne sesi, müzik sesi ve beyaz gürültünün ağrı ve fiziksel parametreler üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü ve deneysel olarak yapılmıştır. Araştırma Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi ve Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun bakım Ünitesi'nde Eylül 2017- Haziran 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini yapılan güç analizi sonucu 80 yenidoğan oluşturmuştur (20 yenidoğan müzik sesi grubu, 20 yenidoğan beyaz gürültü grubu, 20 yenidoğan anne sesi grubu ve 20 yenidoğan kontrol grubu). Bebeklerin gruplara dağılımı rastlantısal olarak yapılmış ve kontrol grubunda ki bebeklere rutin uygulamalar dışında hiçbir uygulama yapılmamıştır. Deney grubunda yer alan yenidoğanlara ise müzik sesi, beyaz gürültü, anne sesi dinletilmiştir. Bu uygulamalar sonucunda yenidoğanın ağrısı ve fiziksel parametreleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research is done with randomized controlled and as experimental with the aim of to evaluate the effect of applied the mother's voice, music voice and white noise during venous bloodletting from the newborn on pain and physical parameters. The research is carried out at Health Practice and Research Center Infant Intensive Care Unit at Düzce University and Training and research Hospital of Karabük University in September 2017 - June 2019. This research is carried out with 80 newborn. Its determined for music voice 20 newborn, white noise 20 newborn, mother voice 20 newborn and control group 20 newborn. Babies are chosen to the groups randomly and the babies who is in control group didn't get any application except for routine ones. The babies who is in research groups get listened music voice, white noise and mother voice. After these implementations, the pains and physical parameters is evaluated.