Preterm bebeklere venöz kan alma sırasında koklatılan anne sütünün ağrı ve konfor düzeyine etkisi
The effect of maternal breast milk, smelled to newborn during venous blood sampling and stress level
  1. Tez No: 846468
  2. Yazar: FEYZA KÜBRA ALBAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELVER GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, gestasyonel 28. ile 37. gebelik haftasında olan preterm bebeklerde venöz kan alma sırasında koklatılan anne sütünün ağrı ve konfor düzeylerine etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü deneysel bir araştırma olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın verileri 07 Aralık 2022 – 25 Eylül 2023 tarihleri arasında SANKO Üniversitesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde yatan 30 uygulama 30 kontrol olmak üzere toplam 60 preterm bebekten toplandı. Veriler; veri toplama formu, Yenidoğan Bebek Ağrı Ölçeği (NIPS) ve Prematüre Bebek Konfor Ölçeği (PBKÖ) formları ile toplandı. Hekim tarafınca planlanmış olan kan istemleri uygulama grubundaki bebeklere işlemden 30 dakika önce anne sütü koklatılırken, kontrol grubundaki bebeklere normal (rutin) kan alma işlemi hemşireler tarafından gerçekleştirilip, araştırmacı tarafından deney ve kontrol grubunun kan alma işleminden; 5 dakika önce, esnasında ve 5 dakika sonrasında NIPS ve PBKÖ değerlendirmeleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a randomized controlled experiment in order to assess the effect of smelling maternal breast milk during venous blood sampling in terms of pain and stress levels weeks of gestatios. The data of research were collected from 60 newborn infants in total consists of 30 experimental and 30 control group hospitalized in The Intensive Care Unit of SANKO University Hospital in the dates between 07 December 2022 and 25 September 2023.The data, datum collection form,were collected with Newborn Infant Pain Scale (NIPS) and Premature İnfant's Comfort Scale (PICS) forms. While infants in the experimental group where the blood request planned by physician, were made to smell breast milk before 30 minutes,the casual ( routine) venipuncture process was applied to the infants in the control group by the nurses, and NIPS and PICS evaluation was implemented 5 minutes before, in the course of process, 5 minutes after the venipuncture process of experimental and control group by the researcher.