Akut bronşiolitli çocuklarda trombosit indeksleri ve eritrosit dağılım genişliğinin hastalığın şiddeti ile ilişkisi
The relationship between platelet indices and erythrocyte distribution width with disease severity in children with acute bronchiolitis
  1. Tez No: 626812
  2. Yazar: HATİCE YANAR
  3. Danışmanlar: DR. CAN CELİLOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç:Akut bronşiolit iki yaş altındaki çocukların en sık görülen alt solunum yolu enfeksiyonudur. Akut bronşiolit, çocukların en sık hastaneye yatış sebebi olarak bildirilmiştir. Akut bronşiolit klinik seyri hafif olabileceği gibi yoğun bakıma yatış ve entübasyon gerektirebilen, hatta mortalite ile sonuçlanabilen ciddi seyirli klinik tablolar oluşturabilmektedir. Bronşiolit şiddeti ile ilgili olarak literatürde yer alan çeşitli skorlama sistemleri mevcuttur. Literatürde inflamatuar ve enfeksiyöz hastalıkların seyrinde, kanda trombosit sayısı, trombosit/lenfosit oranı (PLT/LYM), ortalama trombosit hacmi(MPV), trombosit dağılım genişliği(PDW) ve eritrosit dağılım genişliğinin (RDW) etkilenebileceği bildirilmiştir. Bu çalışmada kullanımı basit, erişimi ucuz ve kolay olan bu parametrelerin çocuklarda akut bronşiolit seyrinde gösterdikleri değişimleri inceleyerek, akut bronşiolitli çocuklarda trombosit indekslerinin(PLT,PDW, MPV, PLT/LYM) ve eritrosit dağılım genişliğinin(RDW) hastalık varlığı ile gösterdiği değişimi ve bu değişimin hastalığın şiddeti ile anlamlı ilişkisi olup olmadığını incelemeyi amaçladık. Materyal Metod: Retrospektif tasarımlı bu çalışmada akut bronşiolit tanısı alan 118 çocuk ve 150 sağlıklı kontrol ile çalışma grupları oluşturulmuştur. Trombosit ve eritrosit indekslerine etki edebilecek ek hastalıkları bulunan olgular çalışma dışı bırakılmıştır. Çalışmada hemogram parametrelerinden trombosit sayısı, PLT/LYM oranı, MPV, PDW ve RDW belirteçleri değerlendirilmiştir. Hastalık şiddetinin puanlamasında Modifiye Tal Skorlama sistemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objectıve: Acute bronchiolitis is the most common lower respiratory tract infection of children under two years of age. Acute bronchiolitis is the most common cause of hospitalization of children. Acute bronchiolitis mostly may have a mild clinical course, but it may also progress to a severe disease course that may warrant intensive care, intubation and rarely may result in mortality. There are various scoring systems in the literature regarding the severity of bronchiolitis. It has been reported that in the course of several inflammatory and infectious diseases, blood platelet count, platelet/lymphocyte ratio (PLT/LYM), mean platelet volume (MPV), platelet distribution width (PDW) and erythrocyte distribution width (RDW) parameters may be altered. We planned to determine the alterations of these parameters, which are simple, inexpensive and easy to use, in children with acute bronchiolitis and we particularly aimed to investigate alterations of these parameters in severe clinical courses compared to non-severe bronchiolitis cases. Material Method: In this retrospective study, study groups were established with 118 children diagnosed with acute bronchiolitis and 150 healthy controls. Cases with coexisting morbidities that may affect platelet and erythrocyte indices were excluded from the study. In the study, platelet count, PLT / LYM ratio, MPV, PDW and RDW parameters were evaluated. Modified Tal scoring system was used for scoring the severity of the bronchiolitis.