Yargı kararları ışığında idarenin rücu davaları
Recourse cases in the base of judicial decisions
- Tez No: 626830
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP NARTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
İdarenin eylem ve işlemlerinden kusurlu veya kusursuz olarak sorumlu tutulması, hukuk devleti ilkesinin kuşkusuz en önemli sonuçlarından biridir. Bu sorumluluğun kapsamının belirlenmesi ise gerek idarenin sorumluluğunun sınırlarının çizilmesi, gerekse işlemle muhatap olanların hukuki güvenliklerinin sağlanması açısından oldukça önemlidir. İdarenin kendine has bir hukuk dalı olması sorumluluk hukukuna ait bazı özel hukuk kavramlarının idare hukukunun içerisinde harmanlanıp bu hukuk dalına özgü yeni görünümlere bürünmesine neden olmuştur. Bu anlamda çalışmamızın temel konusunu oluşturan İdarenin kusurlu memura rücu hakkının daha iyi anlaşılabilmesi, şüphesiz ki bu kavramlardan en önemlileri olan hizmet kusuru ve kişisel kusur kavramlarının ortaya konulmasına bağlıdır. Hizmet kusuru kişisel kusur ayrımının sağlıklı yapılabilmesi açısından yıllardır doktrinde çok çeşitli tartışmalar yapılmakta, yasama organı birtakım düzenlemeler yapmakta, yargı organları ise çeşitli kriterler kullanarak ayrımı temellendirmeye çalışmaktadırlar. Çalışmamızda bu kavramların tarihsel gelişim ve dönüşümlerini, zaman içerisinde uygulama alanında nasıl ortaya çıktıklarını, günümüzde ulaşılan sonuçları ele alarak idarenin rücu sorununu sağlıklı bir zeminde tartışmaya çalışacak, çeşitli görüşler, yargı kararları ve yasa koyucunun olaylara yaklaşımı ışığında, sonuca giden yolda bir adım da biz atmayı temenni ederek açıklamalarımızı yapacağız.
Özet (Çeviri)
It is undoubtedly one of the most important results of the rule of law principle that the administration is held accountable for its actions and operations as defective or impeccable. Determining the scope of this responsibility is very important in terms of drawing the limits of the responsibility of the administration and ensuring the legal security of the persons who are dealing with the transaction. The fact that the administration has a specific branch of law has blended some of the concepts of private law within the law of administration and caused it to take on new aspects specific to this law branch. In this sense, the better understanding of the right of recourse of the contracting authority to the imperfect officer, which is the main subject of our study, is undoubtedly dependent on revealing the most important concepts of service defect and personal defect. There is a wide variety of discussions in the doctrine in order to make the distinction between service and personal defects healthy. The legislative body makes some arrangements and the judicial bodies try to base the distinction on the basis of various criteria. In this study, we will try to discuss the historical development and transformations of these concepts, how they emerged over time in the field of application, and discuss the recourse problem of the administration on a healthy basis, in the light of various views, judicial decisions and the approach of the legislator to the events. we will do our explanations by trying to throw.