Acil servis hasta takip süreçlerinde RFID teknolojisi yatırımına yönelik simulasyon modeli
Patient processes in emergency services: A simulation model regarding of RFID technology investments
- Tez No: 626832
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BATUHAN KOCAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Acil Servis Bölümleri, hastanelerde hasta akışı açısından en karmaşık ve en yoğun lokasyonlardır. Kaza sonucu yaralanma, kalp krizi veya farklı düzeylerde tıbbi uygulamaların yapıldığı, akut hastalığı olan kişilerin günlük olarak tedavi edildiği merkezlerdir. Bu merkezlerde, hastaların en kısa sürede ve en uygun tedavi hizmetlerini almaları gerekmektedir. Hastalar, bu merkezlere ulaştıktan hemen sonra tedavi ekibi ile kesintisiz işbirliği gerektiren triyaj, kayıt, teşhis, tedavi, yatış gibi tıbbi süreçlere dahil olurlar. Bu karmaşık ve hızlı süreçlerin işlediği yapıda, çeşitli problemler yaşanmaktadır. Uzun bekleme süreleri, mazeret bildirmeksizin veya ödeme yapmadan hastaneden ayrılma, kapasite eksikliği nedeniyle kalış sürelerinin fazla olması gibi nedenlere tedavilerin aksaması kaçınılmazdır. Tedarik Zinciri Yönetimi yaklaşımı açısından da son derece önemli bir konu olan kaynak planlaması ve bu bağlamda güncel teknolojilerden faydanılması bu çalışmanın geliştirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Hasta ve hastane lojistiğinde, optimum kapasitenin belirlenmesi ve yatırım kararlarının hedeflenen sonuçlarına da planlanan zaman diliminde ulaşılması arzulanır. Bu nedenle, RFID Teknolojisi kullanımının Acil Servis Bölümleri'nde yaygınlaştırılması, hasta bekleme sürelerinin iyileştirilmesi, tedavi ve bakım süreçlerinin kalitesini ve hasta memnuniyetini doğrudan arttıracağı düşünülmektedir. Bu çalışma ile Acil Servis Bölümleri'ne başvuran hastalar için modellenen simulasyon ve RFID Teknolojisi aracılığıyla en uygun çalışan kapasitesi seçilerek istasyonlar arası bekleme sürelerinin iyileştirilmesi, zamanlanabilen dinamik bir uyarı mekanizması ile birlikte gerçek zamanlı ve sürdürebilir bir takip sistemi oluşturulması ile birlikte hasta güvenliğinin ve kalitesinin geliştirilmesi hedeflenmektedir
Özet (Çeviri)
Emergency Departments are the most complex and busiest locations in hospitals. Treatment of acute diseases, accidental injuries, heart attacks or different medical applications are performed in these centers. At this point, patients should receive effective treatments as soon as possible. Additionally, they can include in medical procedures such as triage, registration, treatment or hospitalization when they apply of this departments. There are many problems in these services due to their complex structure. For instance; long waiting times, leaving the hospital without excuse or without payment, lack of bed or medical staff, long staying times. As Supply Chain Management approach, resource planning and utilizations are very important issues. In this context, usages of existing technologies play an vital role in the development of this study. In patient and hospital logistics, it is aimed to determine optimum capacity and to reach the targeted results of investment decisions within the planned time frame. It is thought that using of RFID Technology will be expanded in the Emergency Departments that it may decrease long waiting times, improve the quality of treatment processes and increase patient satisfaction also. In this study, it is aimed to improve patient safety and quality with sustainable tracking system. In addition, a real-time warning mechanism will be created by determining the number of optimum medical staff due to simulations and RFID Technology. As a result, length of stay of the patients will be reduced and patient satisfaction will be increased in Emergency Departments.