Seyyid Sıbğatullah Arvâsî ve tasavvufî görüşleri
Sayyid Sibgatullah Arvâsî and mystical thought
- Tez No: 626833
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜŞRA ÇAKMAKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Din, Biography, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Seyyid Sıbğatullah Arvâsî, XIX. y.y'da Anadolu'da yaşamış önemli bir mutasavvıftır. Nakşîbendî Hâlidî silsilesinin bir halkasını oluşturan“Gavs, Gavs-ı Hizânî ve Gavsu'l-Âzam”diye şöhret bulan Seyyid Sıbğatullah Arvâsî, Anadolu'da Hâlidî yayılmasında en önemli şahsiyetlerden sayılmaktadır. Bu araştırmada mevcut birçok Nakşî silsilesinde yer alan Arvâsî'nin, yaşadığı dönemin siyasî, sosyal ve tasavvufî durumu, hayatı, tasavvufî şahsiyeti ve görüşleri değerlendirilerek Seyyid Sıbğatullah Arvâsî'yi ve onun tasavvufî düşünceye etkileri ortaya koyulmuştur. Böylece bu çalışma Arvâsî'nin tasavvufî şahsiyeti ve düşüncesini netleştirecek düşünsel bir çerçeve sunmamıza olanak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Sayyid Sıbğatullah Arvâsî is one of the most important Sûfîs who lived in Anatolia in the 19th century. Sayyid Sıbğatullah, also known as 'Gavs, Gavsu'l-Azam, Gavs-ı Hizani', which constitutes an important ring of the Nakşîbendî Hâlidî range, is considered to be one of the most important figures in the establishment and spread of Sûfîsm in Anatolia. In this study, the political, religious and mystical situations of the period in which Arvâsî lived in many of the current Naqshi ranges, his life, his sûfî personality and his mystical views, his only known work, Minah, will be evaluated mainly. Thus, this study allows us to present an intellectual framework that will clarify Arvâsî's personality and mystical thought.