Kişisel bakımda kozmetik ürünlerin talebini etkileyen faktörlerin analizi: Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri örneği
Analysis of factors affecting the demand of cosmetic products personal care: the case of students of Süleyman Demirel University Faculty of Economics and Administrative sciences
- Tez No: 626842
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR GÖVDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüz modern yaşamında insanların kişisel bakıma yönelik ilgileri artmış, kozmetik sektörü Türkiye ve Dünya pazarında önemli bir büyüklüğe ulaşmıştır. Bu doğrultuda çalışmanın amacı, tüketicilerin kozmetik ürünlere yönelik satın alma ve tüketim davranışları ile tüketici tercihlerini etkileyen faktörlerin incelenmesidir. Bu amaca ulaşmak için Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde okuyan 385 öğrenciye anket uygulaması yapılarak veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler normal dağılım analizi, açıklayıcı faktör analizi ve fark testleri ile analiz edilmiştir. Araştırmanın ölçeği 43 ifadeden oluşmakta ve 7 alt boyuta ayrılmaktadır. Kozmetik ürünlerin talebinde yaş ve cinsiyet demografik özellikleri, alt boyutların bazılarında anlamlı şekilde farklılaşmaktadır. 18-23 yaş kategorisinde olan bireyleri temsil eden çalışmamız, örneklem farklılaştıkça daha farklı sonuçlar vermektedir. Gelecekte yapılacak diğer çalışmalarda örneklem farklılaştırarak araştırmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Today's modern life have increased people's interest in personal care, cosmetic industry has reached a significant size in Turkey and world markets. The aim of this study is to examine the factors affecting consumer purchasing and consumption behaviors and consumer preferences for cosmetic products. In order to achieve this goal, data were collected by conducting surveys to 385 students studying at the Faculty of Economics and Administrative Sciences at Süleyman Demirel University. The data obtained were analyzed by normal distribution analysis, exploratory factor analysis and difference tests. The scale of the research consists of 43 expressions and is divided into 7 sub-dimensions. In the demand of cosmetic products, age and gender demographic characteristics differ significantly in some of the sub-dimensions. Our study, representing individuals in the 18-23 age category, gives different results as the sample varies. In other future studies, research can be done by differentiating the sample.