Seçmeli derslere gelinen süreçte Türkiye'de din eğitimi politikalarında paradigma değişimi (Temel dini bilgiler dersi örneği)
Paradigm shift in religious education policies in the process of elective courses in Turkey (Primary religious course sample)
- Tez No: 626843
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT IŞIKDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 368
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'nin din eğitimi politikalarında yeni bir yönelim ve uygulama alanı olarak seçmeli din derslerinin temel nitelikleri konu edilmiştir. Bununla birlikte seçmeli din derslerinin temel niteliklerini daha sağlıklı bir zeminde analiz ve tespite katkı sunacağı düşünülen, tarihsel ve ideolojik arka plan da araştırmaya konu edilmiştir. Bu çerçevede araştırmada, Cumhuriyet tarihi içerisinde ortaya konulan din ve din eğitimi politikaları, süreç içerisinde işe koşulan din derslerinde ön plana çıkan temel hususlar, DKAB dersleri ile ilgili tartışma alanları ve nihayet seçmeli din derslerine yönelik toplumsal beklentiler, ilgili literatür üzerinden ortaya konulmuştur. Seçmeli din derslerinin temel niteliklerini tespite yönelik analizde, Temel Dini Bilgiler dersi örneklem alanı olarak belirlenmiş, derse ait içerik, nitel içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiş ve elde edilen bulgular, belirlenen kategoriler içerisinde değerlendirilmiştir. Sonuç olarak değişen din eğitimi politikaları çerçevesinde Seçmeli din derslerinde, DKAB derslerine nispeten yeni bir dini anlayışla, Kur'an ve Sünneti merkeze alarak belirli bir dünya görüşünün öğretime konu edildiği, birçok yeni konuya yer verildiği ve bütün bu yönleriyle derslerin, toplumsal beklentileri önemli oranda karşıladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, has been subject the basic characteristics of elective religion courses as a new orientation and application in Turkey's religious education policy. Inaddition, the historical and ideological background, which is thought to contribute to the analysis and determination of the fundamental qualities of elective religious courses on a healthier basis, has also been the subject of the study. Inthis context, in this research, the religious and religious education policies in the history of the Republic, the main issues that come to the fore front in the religious courses, the discussion are as about the DKAB courses, and finally the social expectations for the elective religious courses are revealed through the related literature. In the analysis aimed at determining the basic qualifications of elective religious courses, the Basic Religious Studies course was determined as the sample area, the content of the course was analyzed by qualitative content analysis method and the findings were evaluated within the determined categories. As a result, within the framework of changing religious education policies, in the elective religious courses, a relatively new religious understanding of the DKAB courses, focusing on the Qur'an, Sunnah, and a certain worldview, introducing many new subjects, and in all the sea spects, the courses meet the social expectations significantly was determined.