Obeziteyi önlemede obezite vergilerinin potansiyel rolü: İstanbul ili örneği
Potential role of obesity taxes in preventing obesity: Thecase of Istanbul province
  1. Tez No: 626857
  2. Yazar: HATİCE YAYLA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZUHAL AKBELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu çalışma Türkiye' de İstanbul ili baz alınarak uygulanabilecek bir obezite vergisinin, bireylerin tüketim alışkanlıkları üzerinde etkisinin olup olmadığını araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, 504 denekten elde edilen veriler dikkate alınmıştır. Araştırmada yer alan hipotezlerin test edilmesine yönelik Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis Testi ve Ki Kare Testi uygulanmıştır. Araştırmada yer alan hipotezler Basit Regresyon Analizi ile test edilmiştir. Araştırma sonucunda, bireylerin obezite vergisine yönelik genel olarak olumlu bir tutum sergiledikleri ve verginin sağlıksız gıda tüketiminde azalmaya yol açacağı görülmektedir. Ancak diğer bir tarafta, verginin, devlet tarafından gelir amacı güdülerek çıkarıldığı, düşük gelirli bireyleri ve vergilendirilecek gıda üreticilerini olumsuz etkilediği, özel hayata müdahele ettiği ve gelir dağılımında bozucu etkilere neden olduğu yönünde olumsuz görüşlerde mevcuttur. Ayrıca mükellefler, obezite ile mücadelede, eğitim ve bilgilendirme politikalarını vergiye kıyasla daha etkili yöntem olarak görmüşlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkey's Istanbul of an obesity tax that may be chargeable on province basis, aims to explore whether the effect on the consumption habits of individuals. Within the scope of the research, data from 504 subjects were taken into consideration. Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis Test and Chi Square Test were used to test the hypotheses in the research. The hypotheses in the research were tested by Simple Regression Analysis. As a result of the research, it is seen that individuals have a positive attitude towards obesity tax and the tax will lead to a decrease in unhealthy food consumption. On the other hand, however, there are negative opinions that the tax was issued by the government for the purpose of income, negatively affects low-income individuals and food producers to be taxed, interferes with private life and causes disruptive effects on income distribution. In addition, taxpayers saw education and information policies as a more effective method compared to tax in combating obesity.