Dünya'da ve Türkiye'de obezite ile mücadelede vergi: Karşılaştırmalı analiz
Tax in fighting obesity in the world and in Turkey: comparative analysis
- Tez No: 733750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN CURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Maliye, İşletme, Nutrition and Dietetics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Küresel olarak sağlık sorunu olan obezite, erkeklerde, kadınlarda ve çocuklarda yaygın hale gelmiştir. Özellikle, ergenlik ve gençlikte artan obezite oranı ve/veya aşırı kilo alımı vücutta meydana gelen hastalıklara ve psikolojik hastalıklara yol açmasından dolayı tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bu doğrultuda ülkeler obeziteyi önlemeye yönelik politikalar geliştirmiştir. Kamusal finansmanın en önemli kaynağı olan vergiler, sağlık politikasında araç olarak da kullanılabilirler. Birçok ülke yakın zamanda alkolsüz içecekler, tatlılar, çikolata, dondurma ve diğer sağlıksız ürünler gibi belirli gıda maddelerine vergi getirmek veya genellikle mali ve sağlık yararlarını birleştirmeyi amaçlayan gıdaları artırmak için yasalar çıkarmıştır. Bu yasalardan olan gıda vergilerinin tüketimi etkileyebileceği düşünülmektedir. Çalışmanın amacı, Dünyada ve Türkiye'de obezite sorunu ile mücadelede genel kabul gören obezite vergisinin etkisini incelemektir. Çalışma sonucunda ülkelerin, obezite vergilerinin obeziteyi azaltmada etkili olduğuna ancak yeterli olmadığına ve obezite vergi oranı arttırıldığında daha fazla başarılı olacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Obesity, a global health problem, has become common in men, women and children. Especially in adolescence and youth, increasing obesity rate and/or excessive weight gain is a disease that needs to be treated because it causes diseases in the body and psychological diseases. In this direction, countries have developed policies to prevent obesity. Taxes, which are the most important source of public finance, can also be used as a tool in health policy. Many countries have recently passed laws to tax certain foodstuffs, such as soft drinks, sweets, chocolate, ice cream, and other unhealthy products, or to increase foods, often aimed at combining financial and health benefits. It is thought that food taxes, one of these laws, may affect consumption. The aim of the study is to examine the effect of the generally accepted obesity tax on the fight against obesity in the world and in Turkey. As a result of the study, it has been concluded that the countries' obesity taxes are effective in reducing obesity, but they are not sufficient and they will be more successful when the obesity tax rate is increased.