Yeni tip bulanık kümeler ile yatırım analiz teknikleri: Yeşil tedarik zinciri yönetiminde bir uygulama
Investment analysis techniques with new extensions of fuzzy sets: An application in green supply chain management
- Tez No: 626863
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KABAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tedarik ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Yatırım analizi, bir işletme için mevcut alternatif yatırım araçlarının analiz edilerek, hangi yatırımın işletme için daha uygun olduğunun analiz edilme süreci olarak adlandırılabilir. Firmaların pazardaki konumunu etkileyen en önemli unsurlardan bir tanesi, nakit akışlarını kontrol edebilme gücüdür. Bu nedenle, yatırım kararları firmaların detaylıca üzerinde durdukları ve sonuçta işletmenin piyasa değerini dolayısıyla değerini artırmaya yönelik kararlardır. Karar verme problemlerinin doğası gereği, yatırım kararları problemleri veri kullanımında belirsizlik içermektedir. Bu nedenle yatırım analizlerinin sadece klasik yöntemlerle değerlendirilmesi neticesinde elde edilen sonuçlar, işletmeleri yanlış karar almaya yönlendirebilmektedir. Sonuç olarak yatırım analizinde gerçek hayatın belirsizlik ortamını değerlendirmeye alan tekniklerin kullanılması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Gerçekleştirilen bu çalışmada, literatürde önemli bir uygulama alanına sahip olan yatırım alternatiflerinin değerlendirilmesi problemi nötrosofik kümeler ve Pisagor bulanık kümeleri kullanarak yeni yatırım analizi eşitlikleri literatüre kazandırılmıştır. Ayrıca bu çalışmada olasılık teoremi, entropi teoremi ve kosinüs uzaklık teoremini kullanan yeni bir Çok Ölçütlü Karar Verme modeli literatüre kazandırılmıştır. Çalışmanın literatüre diğer bir katkısı da Çok Ölçütlü Karar Verme problemlerinde farklı uzmanlar tarafından yamuk Pisagor bulanık sayılar ile ifade edilmiş değerlendirmeleri, tek bir değere yığıştıracak Pisagor harmonik yığışım operatörünün geliştirilmiş olmasıdır. Önerilen Çok Ölçütlü Karar Verme modelinin yeşil tedarik zincirinde uygulaması gerçekleştirilmiş ve sonuçları yorumlanmıştır
Özet (Çeviri)
Investment analysis can be named as the process of analyzing which alternative investments are more suitable for the business by employing the available alternative investment decision making tools. One of the most important factors affecting the position of companies in the market is the ability to control cash flows. Therefore, investment decisions are the decisions that companies focus on in detail and ultimately to increase the market value and therefore the value of the business. Due to the nature of decision-making problems, investment decision problems contain uncertainity in data usage. For this reason, the results obtained by the classical investment analysis can lead the businesses to make wrong decisions. As a result, it has become necessary to use techniques that evaluate the uncertain environment of real investment decision making problems. In this study, the problem of evaluating investment alternatives, which has an important field of application in the literature, has been introduced into the literature by using neutrosophic sets and pythagorean fuzzy sets. In addition, a new Multi Attribute Decision Making model using probability theory, entropy theorem and cosine distance theorem has been introduced to the literature. A Pythagorean harmonic aggregation operator has been developed. The proposed Multi-atribute Decision Making model has been implemented in the green supply chain and its results have been interpreted