Okul dışı öğrenme ortamlarının 5. sınıf öğrencilerinin Güneş, Dünya ve Ay ünitesine yönelik akademik başarı ve tutumlarına etkisi
The effect of out-of-school learning environments on the academic success and attitudes of 5th year students for the Sun, World and Moon unit
  1. Tez No: 626913
  2. Yazar: HAKAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı okul dışı öğrenme ortamlarında, ortaokul 5. sınıf Fen Bilimleri Dersi“Güneş, Dünya, Ay”ünitesindeki kazanımlarına yönelik yapılan öğretim uygulamalarının öğrencilerin akademik başarı ve tutumlarına etkisini incelemektir. Araştırma Kocaeli ili Çayırova ilçesindeki bir ortaokuldaki 5. sınıf öğrencileri ile yapılmıştır. Bu uygulama, Millî Eğitim Bakanlığı Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı'nın (2018) desteklediği 5. sınıf Fen Bilimleri Dersi“Güneş, Dünya, Ay”ünitesinde yer alan öğretim uygulamaları deney grubundaki 28 öğrenciyle okul içi ve okul dışı öğrenme ortamlarında gerçekleştirilirken, kontrol grubunda ise 27 öğrenciyle sadece okul içi ortamında gerçekleştirilmiştir. Uygulama öncesinde grupların homojenliğini anlamak için deney ve kontrol grubundaki öğrencilere Dünya ve Evren Tutum Ölçeği ve Temel Astronomi Bilgi Testi uygulanmıştır. Öncelikle deney grubundaki öğrenciler ile ilgili ünite 8 saat sınıf ortamında işlenmiştir. Daha sonra okul dışında deney grubundaki öğrenciler 4 saat Sancaktepe Bilim Merkezi'nde Güneş'in yapısını teleskop ile gözlemlediler ve planetaryum aracılığıyla da gök cisimlerinin simülasyonunu izlediler. Buna müteakip deney grubundaki öğrenciler, diğer bir 4 saat boyunca Kocaeli Bilim Merkezi'nde üç boyutlu materyalleri incelediler, buradaki atölye çalışmalarında ise Ay'ın evreleri ile ilgili üç boyutlu materyal hazırladılar ve Güneş, Dünya, Ay'ın büyüklüklerine göre model oluşturdular. Kontrol grubundaki öğrencilerle ise 16 saat boyunca Fen Bilimleri Öğretim Programı doğrultusunda okul içinde ilgili ünite işlenmiştir. Gruplar arasında anlamlı bir farkın oluşup oluşmadığını ortaya koymak için başlangıçta uygulanan testler tekrar uygulandı. Bu verilerin normal dağılım grafikleri incelendi ve değerlendirilmesi aşamasında nonparametrik testler kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler SPSS programına girilerek Güneş, Dünya ve Ay ünitesine yönelik deney grubu ile kontrol grubundaki öğrencilerin tutum ve başarıları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of teaching practices for the achievements of students in the“Sun, Earth, Moon”unit of the 5th grade Science Course in secondary school in the out-of-school learning environments. The research was carried out with 5th grade students in a secondary school in Çayırova district of Kocaeli Province. This practice is carried out in the classroom and out-of-school learning environments with 28 students in the experimental group in the 5th grade Science Course“Sun, Earth, Moon”unit supported by the Ministry of National Education Science Teaching Program (2018). was carried out only in the school environment with 27 students. To understand the homogeneity of the groups, the World and Universe Attitude Scale and Basic Astronomy Knowledge Test were applied to the students in the experimental and control groups before the application. First of all, the unit related to the students in the experimental group was processed in an 8-hour classroom environment. Then, students in the experimental group outside the school observed the structure of the Sun with a telescope at the Sancaktepe Science Center for 4 hours and watched the simulation of celestial bodies through the planetarium. Subsequently, the students in the experimental group examined three-dimensional materials at the Kocaeli Science Center for another 4 hours, and in these workshops, they prepared three-dimensional materials related to the phases of the Moon and formed a model according to the size of the Sun, Earth, Moon. In the control group, the relevant unit was taught within the school for 16 hours in line with the Science Teaching Program. Initially, the tests applied were repeated to reveal whether there was a significant difference between the groups. Normal distribution graphs of these data were examined and nonparametric tests were used in the evaluation phase. The data obtained from the scales were entered into the SPSS program and the attitudes and achievements of the students in the control group and the experimental group for the Sun, Earth and Moon unit were analyzed.