Öğretmenlerin fen bilimleri dersi öğretim programında yer alan çevre sorunlarına yönelik görüşleri
Teachers' views on environmental problems in science curriculum
  1. Tez No: 626912
  2. Yazar: ERDEM GENCAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, Kocaeli ili Körfez ve İzmit ilçelerindeki ortaokullarda görev yapan Fen Bilimleri öğretmenlerinin Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programında yer alan çevre sorunlarına yönelik görüşlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu, Kocaeli İzmit ve Körfez ilçelerindeki ortaokullarda görev yapan 14 Fen Bilimleri öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışma tarama modelinde ve nitel yöntemle uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Öğretmenlerden kişisel görüşmeler yoluyla elde edilen veriler betimsel analizi tekniği ile analiz edilerek çözümlenmiştir. Araştırmada ulaşılan bulgulara göre; Fen bilimleri öğretmenlerinin çevreye ilişkin konuları ele alırken bir takım zorluklarla karşılaştıklarını dile getirmişlerdir. Bunlar; öğrencilerin bilimsel ifadeleri anlayamaması, öğrencilerin özensiz davranışlar göstermeleri, ders içeriği ile ilgili yaşanılan sorunlar, kazanımlarla ilgili uygulama eksiklikleri, öğrencilerde yeterli farkındalık oluşturamama ve öğrencilerdeki alışkanlıkları terk ettirememedir. Fen bilimleri öğretmenlerinden bazıları fen bilimleri öğretim programında yer alan biyolojik çeşitlilik, habitat, ekosistem, fosil yakıtlar, küresel ısınma ve sürdürülebilir kalkınma konularının öğrencilerin sınıf düzeylerine uygun olmadığı yönünde görüş belirtmişlerdir. Ayrıca fen bilimleri öğretmenlerinin öğretim programında yer alan çevre konuları için ayrılan ders sürelerini yeterli bulmadıkları ve ders süresinde çevreye yönelik projeler geliştiremedikleri sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte öğretmenler yakıtlar ve su döngüsü konularının takvimsel yerlerinin değiştirilmesi gerektiğini ifade etmişlerdir. Fen bilimleri öğretmenleri çevre konularının öğretiminde doğal öğrenme ortamlarından yararlanamadıklarını çünkü bir takım zorluklarla karşılaştıklarını dile getirmişlerdir. Bu zorlukları; ekonomik şartlar, bürokrasi ve zaman şeklinde sıralamışlardır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the views of science teachers working in secondary schools in Körfez and Izmit districts of Kocaeli, regarding environmental problems in Science Curriculum. The study group consists of 14 science teachers working in secondary schools in Izmit and Korfez districts of Kocaeli. The study was carried out with qualitative method and screening model. As a data collection tool, semi-structured interview form developed by the researcher was used. Teacher data obtained through personal interviews were analyzed by descriptive analysis technique. According to the findings of the research;They stated that science teachers faced some difficulties in dealing with environmental issues. These; inability to understand scientific statements, students' sloppy behavior, problems related to course content, application deficiencies related to gains, inadequate awareness among students and cannot abandon students' habits. Some of the science teachers stated that biodiversity, habitat, ecosystem, fossil fuels, global warming and sustainable development subjects in the science curriculum are not suitable for the students' class levels. In addition, it was concluded that science teachers did not find enough time for environmental issues in the curriculum and could not develop environmental projects. However, teachers stated that the calendar and place of the fuel and water cycle issues should be changed. Science teachers stated that they could not benefit from natural learning environments in teaching environmental issues because they faced some difficulties. These challenges; economic conditions, bureaucracy and time.