Bilgi toplumu, istihdam ve vasıf ekseninde mühendis emeği ve Türkiye'de mühendis işsizliğinin durumu
Information society, engineer labour at employment and qualification axis and status of engineer unemployment Turkey
- Tez No: 626919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Teknoloji ve bilimde yaşanan gelişmeler sosyal ve ekonomik hayatta ve bunun kaçınılmaz sonucu olarak çalışma hayatında köklü değişimlere yol açmıştır. Bu süreç özellikle istihdam ve vasıf gibi işgücü piyasasının kritik unsurları açısından önemli gelişmelere neden olmuştur. Geçmişin düzenli ve kurallı Fordist kitle üretiminin yerini esnek üretime dayalı post-Fordist üretim tarzı almaya başlamıştır. Bu yeni üretim tarzı, istihdamı geleneksel yapısından uzaklaştırırken vasıfları da silikleştirmektedir. Kitlesel üretimden esnek üretime doğru gerçekleşen değişim nedeniyle istihdamda standart dışı uygulamalarda ciddi artış yaşanmıştır. Kuşkusuz bilgi, ekonomide eskiye göre kayda değer ölçüde kendine yer bulmaktadır. Fakat bu durum dünya genelinde doğrudan bilgi toplumuna geçildiği iddialarını doğrulamayacağı gibi emeğin niteliklerinin devamlı artacağı ve daha özgür bir toplumun var olacağı iddialarını da doğrulamaz. Çalışmamız bu iddialar karşısında bilgi toplumunun gelişimi ve bunun istihdam ile emek üzerinde yarattığı etkiye eleştirel bir bakış sunmayı hedeflemektedir. Bu bakışı gerçekleştirmeye çalışırken hem literatürden hem de istatistikî bilgilerden faydalanılmaya çalışılmıştır. Teknolojik gelişmelerle üretim sisteminde ortaya çıkan esneklik istihdama da yansımış, buna paralel olarak güvencesizlik ve vasıfsızlık yeni işgücünün en büyük problemlerinden birisi halini almıştır. Bu doğrultuda, öncelikle bilgi toplumu kavramı ve yeni işçi (bilgi işçisi) tipi açıklanmaya çalışılacak ve bu konudaki farklı yaklaşımlar ele alınacaktır. Daha sonra bilgi toplumu iddiasının istihdam yapısı üzerindeki etkisi ile vasıfta yarattığı olumsuz sonuçlar ele alınacaktır. Son olarak da beyaz yakalı olarak tabir edilen profesyonel meslek mensuplarının en önemlilerinden olan mühendis emeğinin durumu ele alınacak ve Türkiye'de mühendis işsizliğine ilişkin bir değerlendirme yapılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Developments in technology and science have led to radical changes in social and economic life and, in working life which an inevitable result of this. This process led to important developments, especially in terms of critical elements of the labor market, such as employment and qualifications. Regular and orderly Fordist mass production of the past has been replaced by flexible production based post-Fordist production style. This new mode of production removes employment from its traditional structure, while also diminishing qualifications. Due to the realised change from mass production through to flexible production, there has been a serious increase in non-standard practices in employment. Undoubtedly, information has a significant place in the economy compared to the past. But this condition as does not verify the claims that has been passed directly to the information society in across the world; nor does it confirm the claims that the qualities of labor will constantly increase and that a more free society will exist as well. Our study, against these claims aims to provide a critical view of the development of the information society and, its impact on employment and labor. While trying to realize this view, it was tried to benefit from both literature and statistical information. The flexibility emerging in the production system with technological developments has also been reflected in employment, and parallel to this, insecurity and unqualifiedness have become one of the biggest problems of the new workforce. In this direction, primarily, the concept of information society and type of new worker (information worker) will try to explain and in this issue different approaches will be tackled. Then, the impact of the information society claim on the employment structure and the negative results created in the qualification will be discussed. Finally, the situation of engineer labor, which is one of the most important professional professionals called white collar, will be tackled and it will attempt to perform an assessment of the engineers unemployment in Turkey.