Bipolar bozukluk sahibi ebevynle büyümüş olan bireylerin bağlanma stilleri ile evlilik doyumu arasındaki ilişki
The relationship between bonding styles and marriage maturity in individuals which have been growing with bypolian disorders in double
  1. Tez No: 485515
  2. Yazar: ŞAKİRE HANDE KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmada, erken çocukluk döneminde bipolar bozuklu sahibi ebeveyne sahip olan ve olmayan kişilerin evlilik doyumlarının ve bağlanma biçimleri arasında farklılık olup olmadığı incelenmektedir. Ayrıca erken çocukluk döneminde bipolar bozuklu sahibi ebeveyne sahip olan kişilerin evlilik doyumlarının ve bağlanma biçimleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı araştırılmaktadır. Araştırma modeli betimsel ve ilişkisel tarama modeli tercih edilmiştir. Araştırmaya 85 erken çocukluk döneminde bipolar bozuklu sahibi ebeveyne sahip olan ve 80 erken çocukluk döneminde bipolar bozuklu sahibi ebeveyne sahip olmayan olmak üzere 165 birey katılmış olup, katılımcıların yaşları 20-48 aralığındadır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Bağlanma Biçimleri Ölçeği ve Evlilik Yaşam Ölçeği ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde çıkarımsal istatistikler çerçevesinde Bağımsız Örneklemler T-Testi, ANOVA ve Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Gerçekleştirilen analizler sonucunda elde edilen bulgulara göre erken çocukluk döneminde bipolar bozuklu sahibi ebeveyne sahip olan kişilerin kaçıngan ve kaygılı bağlanma düzeyleri arttıkça evlilik doyumlarının azaldığı, güvenli bağlanma düzeyleri arttıkça evlilik doyumlarının yükseldiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines whether marital satisfaction and attachment patterns differ among people with and without bipolar disorder parents in early childhood. In addition, it is investigated whether there is a meaningful relationship between marital satisfaction and attachment styles of people with parents with bipolar disorder in early childhood. Descriptive and relational screening model was preferred. The study included 165 individuals who had parents with bipolar disorder in early childhood and who did not have parents with bipolar disorder in 80 early childhood years. The age of the participants is 20-48 years. The data of the study were collected by Personal Information Form, Attachment Forms Scale and Marriage Life Scale. Independent samples T-test, ANOVA and Pearson Correlation analysis were used in the analysis of the obtained data in the framework of inferential statistics. According to the results of the analysis, it was determined that marital satisfaction was decreased as the levels of avoidant and anxious attachment increased in those who had parents with bipolar disorder in early childhood, and marital satisfactions were found to increase as the level of secure attachment increased.