Antalya'daki köpeklerde canine distemper virus enfeksiyonunun araştırılması
Investigation of canine distemper virus infection in dogs in theAntalya province
  1. Tez No: 626943
  2. Yazar: YUSUF SAYIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmada Antalya ilindeki Rehabilitasyon merkezine ve özel veteriner kliniklerine çeşitli dahili sağlık problemleriyle getirilen, 2-12 aylık yaştaki toplam 92 adet köpekten kan örnekleri Canine Distemper Virus (CDV) enfeksiyonu yönünden incelendi. Örnekler CDV-antijenlerinin saptanması için ticari immunokromatografik hızlı test (CDV Ag-Antigen Rapid Test kit®, BioNote. Inc., Kore Cumhuriyeti) ile, CDV spesifik IgG ve IgM antikorların saptanması için Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) (Distemper IgG Ab ELISA, Biopronix Agrolabo, İtalya) ile test edildi. Örneklenen 92 köpekte en fazla gözlenen klinik bulgular sırasıyla gözde mukopurulent karakterde akıntı (%45,65), nasal hiperkeratoz (%35,87), nasal mukopurulent akıntı (%25), öksürük (%13,04), ishal (%8,70), halsizlik (%6,52) olarak kaydedildi. İmmunokromatografik hızlı test ile incelenen numunelerden %5,43 (5/92)'ü pozitif bulundu. ELISA ile IgG antikorları yönünden pozitiflik oranı %19,56 (18/92) (%17,7 düşük, %32,3 orta, %28,1 yüksek titre) olarak bulundu. ELISA ile IgM antikorları yönünden pozitiflik oranı ise %94,56 (87/92) (%60,4 düşük-orta, %31,3 yüksek titre) olarak tespit edildi. IgG ve IgM antikorlarının tespiti için ELISA ile test edilen 92 köpekten 91 tanesi (%98,91) IgG veya IgM antikorlarından biri veya her ikisi yönünden pozitif, 1 (%1,09) tanesi ise her iki antikor yönünden negatif bulundu. Bu köpeklerin 70 tanesinin (%76,09) her iki antikor (IgM ve IgG antikorları) yönünden pozitif olduğu saptandı. Örneklenen köpeklerin %4,35'inin (4/92) sadece IgG antikorları yönünden, %18,48'sinin (17/92) ise sadece IgM yönünden pozitif olduğu görüldü. Sonuç olarak, CDV enfeksiyonun Antalya ilindeki Canine distemper virus enfeksiyonunun akut ve yaygın bir şekilde dolaşımda olduğu ve bölgedeki aşısız köpekler için risk oluşturduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, blood samples from 92 dogs, aged 2 to 12 months, that were brought to the Rehabilitation Center and private veterinary clinics in Antalya with various internal medical problems were examined for Canine Distemper Virus (CDV) infection. Samples were tested using commercial immunochromatographic rapid test (CDV Ag-Antigen Rapid Test kit®, BioNote. Inc., Republic of Korea) for detection of CDV-antigens and Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) for detection of CDV-specific IgG and IgM antibodies (Distemper IgG Ab ELISA, Biopronix AGROLABO, Italy). The most common clinical findings in the 92 dogs sampled were mucopurulent discharge in the eye (45.65%), nasal hyperkeratosis (35.87%), nasal mucopurulent discharge (25%), cough (13.04%), diarrhea (8%). 70), and fatigue (6.52%). 5.43% (5/92) of the samples examined by immunochromatographic rapid test were positive. Positivity rate of IgG antibodies by ELISA was 19.56% (18/92) (17.7% low, 32.3% medium, 28.1% high titer). The positivity rate of IgM antibodies determined by ELISA was 94.56% (87/92) (60.4% low to medium, 31.3% high titer). Of the 92 dogs tested by ELISA for detection of IgG and IgM antibodies, 91 (98.91%) were positive for one or both IgG or IgM antibodies, and 1 (1.09%) was negative for both antibodies. 70 (76.09%) of the dogs were positive for both antibodies (IgM and IgG antibodies). 4.35% (4/92) of the dogs were positive only for IgG antibodies and 18.48% (17/92) were positive only for IgM. In conclusion, it was determined that CDV infection is actively circulating in the Antalya province and poses a risk for unvaccinated dogs in the region.