Farelerde embriyolojik gelişim sürecinde EGF (Epidermal büyüme faktörü) ve anti-egf'nin microfold (M) hücreleri üzerindeki etkisi
The effect of egf (epidermal growth factor) and anti-EGF on microfold (M) cells in the mice embryological development process
- Tez No: 626944
- Danışmanlar: PROF. KEMAL ERGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Mikrokatlantı hücreleri (M hücreler) mukozal lenfoid folikülleri çevreleyen folikül ilişkili epitelde yer alan mukozal immun yanıtı başlatan özelleşmiş epitelyal hücrelerdir. M hücreler luminal antijenleri alarak mukoza altında yer alan mukoza ilişkili lenfoid dokulara (MALT) bu antijenleri sunmaktadırlar. Epidermal büyüme faktörü, hücrelerin bölünmesi, farklılaşması, yaşaması, çoğalması, büyümesi ve hücre göçünü uyaran protein yapıda bir büyüme faktörü olup, organizmadaki pek çok fizyolojik ve patolojik süreçte rol almaktadır. EGF, anti-enflamatuar, anti-apoptotik, nörotrofik ve nöroprotektif etkilere sahiptir. Bu çalışmada M hücrelerinin embriyolojik gelişim sürecinde EGF (Epidermal Büyüme Faktörü) ve Anti-EGF olarak EGF reseptör blokeri olan bir monoklonal antikor'un etkilerinin tespit edilmesi amaçlandı. Kontrol grubu, EGF verilen grup, EGF reseptörleri bloklanan 3 grup altında olmak üzere fetal gelişimin 13.5, 15.5, 17.5 günlerindeki fetusların bağırsakların immunohistokimyasal ve histokimyasal olarak değerlendirildi. Yapılan deney sonuçlarına göre, kontrol ve anti-EGF gruplarına kıyasla EGF verilen gruptaki mikrokatlantı hücrelerinin daha erken geliştiği ve belirteçleri açısından değerlendirildiğinde düzeylerinde artış olduğu gözlemlendi. Bu çalışmanın sonuçlar ışığında ileri zamandaki multidisipliner çalışmalar için yardımcı ve yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Microfold cells (M cells) are specialized epithelial cells that initiate the mucosal immune response in the follicle-related epithelium surrounding mucosal lymphoid follicles. M cells receive luminal antigens and present these antigens to the mucosa-associated lymphoid tissues (MALT) located under the mucosa. Epidermal growth factor is a protein growth factor that stimulates cell division, differentiation, survival, proliferation, growth and cell migration and is involved in many physiological and pathological processes in the organism. EGF has anti-inflammatory, anti-apoptotic, neurotrophic and neuroprotective effects. The aim of this study was to determine the effects of EGF (Epidermal Growth Factor) and an EGF receptor blocker monoclonal antibody used for Anti-EGF effect in embryonic development of M cells. The control group, EGF group, EGF receptors were divided into three groups, and the fetal intestines were evaluated immunohistochemically and histochemically on the 13.5, 15.5, 17.5 days of fetal development. According to the results of the experiment, it was observed that the microfold cells in the EGF-treated group developed earlier and were increased in terms of their markers compared to the control and anti-EGF groups. In the light of the results of this study, it will be helpful and guiding for future multidisciplinary studies.