Meme kanserli hastaların serumunda Human Epididimis Protein 4 düzeyinin erken tanıdaki rolü
The role of Human Epididymitis Protein 4 level in early diagnosis in patients with breast cancer
  1. Tez No: 626955
  2. Yazar: SULTAN ZEYNEP ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRİN BELÇİK İNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Tıp) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Meme kanserinde en sık kullanılan tümör belirteçleri CA 15-3 ve CEA'dır.Fakat meme kanserinin erken döneminin saptanmasında sensitiviteleri düşük kalmaktadır, bu sebeple genel kullanımları tedavi takibi olmaktadır. Ayrıca bazı benign meme patolojilerinde yanlış pozitif sonuçlar vermektedir. Human Epididymal Protein 4 (HE4) ilk olarak epididime spesifik bir protein olarak tanımlanmış fakat daha sonra yapılan araştırmalar sonucunda meme karsinomlarını da içeren bazı tümörler için de kabul gören bir serum tümör belirteci olarak önerilmiştir. Bu çalışmanın amacı, sağlıklı kadınlarda ve malign meme hastalıklarında HE4'ü, CA 15-3 ve CEA serum düzeyleri ile karşılaştırarak aralarındaki korelasyonu incelemektir. CA 15-3 ve CEA serum düzeyleri için, 70 sağlıklı kadın ve 70 meme kanseri kadın hastanın serum örnekleri Beckman Coulter DxI 800 Access cihazında çalışılmıştır. Bu cihaz kantitatif tayine yönelik paramanyetik partikül kemilüminesans immünoanalizi yapar. HE4 serum düzeyi için ise, Elabscience Elisa Kit'i kullanıldı, mikroelisa kitinin çalışma yöntemi, Sandwich-ELISA'dır. Elde edilen veriler kontrol edildikten sonra kaydedildi. Verilerin tanımlayıcı istatiksel analizi için IBM SPSS 22.0 veri programı kullanılmıştır. Değişkenlerin dağılımı Kolmogorov Simirnov test ile ölçüldü. Nicel bağımsız verilerin analizinde Mann-whitney U testi kullanıldı. Nitel bağımsız verilerin analizinde Ki-kare test kullanıldı. Korelasyon analizinde Pearson ve Spearmen korelasyon analizi kullanıldı. p;0.05).
Özet (Çeviri)
The most commonly used tumor markers in breast cancer are CA 15-3 and CEA.Nevertheless, their sensitivity in detecting early stages of breast cancer is questioned; therefore, their general use limited to the treatment follow-up. Besides, these parameters have the problem of false positivity in some benign breast pathologies. Human Epididymal Protein 4 (HE4) was first described as an epididymis-specific protein, but as a result of subsequent investigations, it was recommended as a serum tumor marker for some tumors, including breast carcinomas. This study aimed to investigate the correlation between HE4, CA 15-3 and CEA serum levels in healthy women and malignant breast diseases. For CA 15-3 and CEA serum levels, serum samples of 70 healthy women and 70 breast cancer female patients were studied on Beckman Coulter DxI 800 Access. This device performs paramagnetic particle chemiluminescence immunoassay for quantitative determination. For the HE4 serum level, Elabscience Elisa Kit was used, the working method of the microelisa kit is Sandwich-ELISA. The obtained data were recorded after checking. IBM SPSS 22.0 data program was used for descriptive statistical analysis of the data. Distribution of variables was measured by Kolmogorov Simirnov test.Mann-Whitney U test was used in the analysis of quantitative independent data. Chi-square test was used in the analysis of qualitative independent data. Pearson and spearmen correlation analysis was used in the correlation analysis. The results were considered significant for p 0.05). There was no correlation between CEA and CA15-3 serum levels and HE4 serum levels. (p> 0.05). Not enough data is available yet for the use of HE4 in the breast cancer routine. There is a need for more extensive research on this subject in order to find a place in the early diagnosis of breast cancer and the clinical use of its treatment.