Tik bozukluğu tanılı 11-16 yaş çocuk ve ergenlerde hastalık şiddetinin, komorbidite varlığının, empati ve psikolojik sağlamlık düzeyinin, ebeveyn davranış biçiminin akran zorbalığı ile ilişkisinin kontrol grubuyla karşılaştırılması
A comparison of the relationship between peerbullying/ victimization and the severity of the disease, the presence of comorbidity, empathy, psychological resilience, parental attitudes, parental mental problems in children with and without tic disorders (11-16 years old).
  1. Tez No: 626956
  2. Yazar: LEYLA DELİKANLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER MUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, tik bozukluğu tanısı alan 11-16 yaş çocuk ve ergenlerde hastalık şiddetinin, komorbidite varlığının, psikolojik sağlamlık ve empati düzeyinin, ebeveyn davranışları ve ebeveyn ruhsal sorunlarının akran zorbalığı ile ilişkisini kontrol grubuyla karşılaştırarak belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmamıza 11-16 yaşları arasında; tik bozukluğu tanısı alan, klinik olarak normal zeka düzeyine sahip 60 çocuk ve ergen ile daha önce çocuk ve ergen psikiyatrisi başvurusu olmayan, tipik gelişim gösteren 60 çocuk ve ergen ardışık olarak dahil edilmiştir. Olgu ve kontrol grubuna ait sosyodemografik bilgiler araştırmacı tarafından hazırlanmış sosyodemografik veri formuyla elde edilmiştir. Olgu ve kontrol grubunda yer alan çocuk ve ergenler ile Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi adlı yarı yapılandırılmış görüşme yapılarak, tüm katılımcılara süpervizyon eşliğinde Olweus Öğrenciler İçin Akran Zorbalığı Anketi uygulanmıştır. Olgu grubunda yer alan çocuk ve ergenlerin hastalık şiddeti görüşmeci tarafından Yale Genel Tik Ağırlığını Derecelendirme Ölçeği (YGTADÖ) ile değerlendirilmiştir. Olgu ve kontrol grubundaki çocuk ve ergenlere; Çocuk Ergen Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Çocuklarda Depresyon Ölçeği (ÇDÖ), Çocuklarda Anksiyete Bozukluklarını Tarama Ölçeği (ÇATÖ); katılımcıların ebeveynlerine, Griffith Empati Ölçeği-Anne Baba Değerlendirme Formu, Kısa Semptom Envanteri, Alabama Ebeveyn Davranışları Ölçeği, Turgay DSM-IV Kökenli Yıkıcı Davranış Bozuklukları Belirti Tarama Ölçeği doldurtulmuştur. Bulgular: Tik bozukluğu tanılı çocuk ve ergenlerin kontrol grubuna kıyasla daha fazla akran zorbalığına katıldığı ve empati düzeyinin daha düşük olduğu, saptanmıştır. Olgu ve kontrol grubu arasında psikolojik sağlamlık düzeyi ve ebeveyn ruhsal sorunları arasında fark saptanmamıştır. Olguların ebeveynlerinin dayakla cezalandırma puanı daha yüksek saptanırken; ebeveynlerin çocuk izlemi, olumlu ebeveynlik, zayıf ebeveyn takibi, tutarsız disiplin puanları açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Olgularda YGTADÖ toplam puanı ile komorbidite sayısı, psikolojik sağlamlık ve empati düzeyi, ebeveyn davranışları arasında ilişki VIII saptanmamıştır. YGTADÖ toplam puanı ile ebeveyn hostilite ve depresyon düzeyi arasında anlamlı ilişki saptanmazken; YGTADÖ toplam puanı ile ebeveyn anksiyete, olumsuz benlik ve somatizasyon düzeyi arasında anlamlı pozitif ilişki saptanmıştır. Çalışmamızda kurban olgularda, akran zorbalığına katılmayan olgulara kıyasla komorbid psikiyatrik tanının, komorbid yaygın anksiyete bozukluğunun daha fazla olduğu; ortalama ÇDÖ puanının daha yüksek olduğu ve psikolojik sağlamlık puanın daha düşük olduğu saptanmıştır. Zorba kurban olgularda katılmayan olgulara kıyasla ortalama YGTADÖ toplam puanının daha yüksek olduğu ve ortalama psikolojik sağlamlık puanının daha düşük olduğu saptanmıştır. Sonuç: Bulgular, tik bozukluğu tanılı çocuk ve ergenlerin daha fazla akran zorbalığına katıldığını, empati düzeyinin daha düşük olduğunu, ebeveyn dayakla cezalandırma davranışlarının daha fazla olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca bu olgularda kurban olmanın daha fazla psikiyatrik komorbite varlığı, komorbid yaygın anksiyete bozukluğu, artmış depresyon belirtileri ve düşük psikolojik sağlamlık düzeyi ile; zorba kurban olmanın artmış tik şiddeti ve düşük psikolojik sağlamlık düzeyi ile ilişkili olabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The present study aims to determine the relationship between peer bullying/ victimization and the severity of the disease, the presence of comorbidity, empathy, psychological resilience, parental attitudes, parental mental problems in children with tic disorders (11-16 years old). Method: Between the ages of 11-16; 60 children and adolescents diagnosed with tic disorder and with clinically normal intelligence; and 60 children and adolescents with typical development without previous child and adolescent psychiatry applications were included. Sociodemographic information of the case and control groups was obtained through a sociodemographic data form prepared by the researcher. The Kiddie Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia (KSADS), a semi-structured interview was conducted and The Olweus Bully/Victim Questionnaire was answered under the researcher's supervision in both case and control groups. Disease severity of children and adolescents in the case group was evaluated with the Yale Global Tic Severity Scale (YGTSS). Child and Youth Resilience Measure (CYRM-12), Children Depression Inventory (CDI), Screen for Childhood Anxiety and Related Emotional Disorders (SCARED) were filled out by children and adolescents; Griffith Empathy Measure, Alabama Parent Questionnaire, Turgay DSM-IV-Based Distiruptive Behavioral Disorders Screening and Rating Scale (T-DSMIV-S), Brief Symptom Inventory were filled out by parents in both case and control groups. Results: It was found that children and adolescents with tic disorders participated in more peer bullying and had lower empathy levels compared to the control group. There was no significiant difference between psychological resilience and parental mental problems between the case and the control groups. Parental attitudes of two groups were not statistically different from each other in terms of positive involvement with children, supervision and monitoring, positive parenting and inconsistency in discipline but there was statistically more parental punishment in case group. There was no significiant correlation between YGTSS score and comorbidity number, resilience, empathy, parental attitude in the case group. While there was no significiant correlation between YGTSS total score and the mental X problems reported by the parent in term of hostility and depression; positive correlation was found between YGTSS total score and the mental problems reported by the parent in term of anxiety, negative self and somatization. It was found that higher number of comorbid psychiatric disorder, more comorbid general anxiety disorder, higher CDI score and lower psychological resilience score in victims also higher YGTSS total score and lower psychological resilience score in bully victims compared to the patients who did not participate in bullying. Conclusion: Findings in the study showed that children and adolescents with tic disorders had more participation in peer bullying, had lower empathy levels and more parental corporal punishment compared to those without tic disorders. It also showed that being victim was likely to be associated with higher number of comorbidity, comorbid general anxiety disorder, increased depression scores and low level of psychological resilience as being bully victim was likely to be associated with increased tic severity and low level of psychological resilience in children and adolescents with tic disorders.