Thompson terminal point drop teknikte, kuvvet-zaman grafiği ve uygulayıcının fiziksel özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between force-time graphics and physical properties of thompson terminal point drop technique
- Tez No: 626969
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmanın amacı, Thomson Terminal Point Drop Teknik'te yapılan manipülasyon uygulaması yapan 20 Kayropraktik yüksek lisans öğrencisi ya da mezunu gönüllülerin, manipülasyonları gözlenmiştir. (10 erkek, 10 kadın) ortalama kilosu 70,84±18,11 kg. (47-105), boyu ise 169,26±7,25 cm (157-181) dir. Pelvik drop kısmına kurulmuş Microfet2 dinamometresiyle kurgulanmış bilgisayar bağlantılı düzenekte yaptıkları manipülasyonların kuvvet zaman yönünden kayıt altına alınmıştır. Uygulayıcıların boy ve vücut ağırlıkları ile manipülasyonlarının kuvvet zaman grafiklerini incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya, kayropraktik mezun, tez aşamasında yada en az ikinci sınıf öğrenci gönüllüler dahil edilmiştir. Çalışmada gönüllüler, Pelvik drop mekanizması üzerine kurgulanmış bilgisayar destekli düzenek üzerine 10 adet drop yapmaları istenmiştir. Sonuçlar Pearson korelasyon katsayısı ile test edilmiştir. Ölçümler sırasında cansız bir mankenin Pelvik Microfet 2 wifi dinamo metresin ve cihazın uygulama programı Microfet 2 Clinical by Hoggan Health Industries, programı bilgisayara yüklenerek ölçümler kayıt altına alınmıştır. Drop table olarak Iron Club 280 Kayropraktik masası kullanılmıştır. Drop mesafesi ölçümü için LYK KMP150 Dijital Kumpas kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre uygulayıcının boyu ve vücut ağırlığı ile uygulanan kuvvetler arasında açısından istatistiksel olarak anlamlı kolerasyonlar bulunmaktadır. Uygulayıcının boyu arttıkça son kilogramda artmakta veya uygulayıcı boyu azaldıkça son kilogramda azalmaktadır, kuvvet kullanıcı boyu ile ilişkilidir (p>0,01). anlamlılık yaratacak şekilde daha yüksek olduğu sonucu bulunmuştur. Uygulayıcının kilosu ile ilk kilogram, ilk kuvvet, son kilogram ve toplam kuvvet arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler vardır (p>0,01). Çalışmamızda Thompson Terminal Point Drop teknikte her ne kadar drop mekanizmasının düşmesi için gerekli kuvvetin uygulayıcının özelliklerinden bağımsız olsada toplam kuvvet üzerinde uygulayıcının boyunun ve vucüt ağırlığın anlamlı bir ilişki içinde olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to observe the manipulations of 20 chiropractic graduate students or graduates who applied manipulation in Thomson Terminal Point Drop Technique. The average weight (10 men, 10 women) was 70.84 ± 18.11 kg. (47-105), and the length was 169.26 ± 7.25 cm (157-181). Microfet2 dynamometer installed in the pelvic drop section of the computer-linked device is recorded in terms of force-time manipulations. It was aimed to examine the force and time graphs of the manipulations of the practitioners' height and body weights. Volunteers who are chiropractic graduates, at thesis stage or at least second grade students were included in the study. In the study, volunteers were asked to make 10 drops on a computer-aided mechanism based on the pelvic drop mechanism. The results were tested with Pearson correlation coefficient. During the measurements, the Pelvic Microfet 2 wifi dynamo meter of a lifeless mannequin and the application program of the device Microfet 2 Clinical by Hoggan Health Industries were uploaded to the computer and the measurements were recorded. Iron Club 280 Chiropractic table is used as drop table. LYK KMP150 Digital Caliper is used for drop distance measurement. According to the results, there are statistically significant correlations between the length and body weight of the practitioner and the forces applied. As the height of the practitioner increases in the last kilogram, or decreases in the last kilogram as the practitioner height decreases, the force is related to the height of the user (p> 0.01). meaningfulness was higher. There was a statistically significant relationship between the weight of the practitioner and the first kilogram, the first force, the last kilogram and the total force (p> 0.01). In the present study, it was observed that although the force required for the drop mechanism to fall was independent of the properties of the practitioner, there was a significant relationship between the practitioner's height and body weight on the total force.