Doğal gaz depolama, dağıtım ve kontrol amaçlı ölçüm istasyonu tasarımı
Natural gas storage, tarnsporting and regulation and measuring stations
  1. Tez No: 213009
  2. Yazar: AHMET ERDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Dogal gaz ana boru hatlarıyla veya sıvılastırılmıs dogal gaz seklinde belirli noktalara tasındıktan sonra, ?dagıtım sistemi? adı verilen boru hatları ile tüketici kullanımına sunulur. Ana boru hattından ya da sıvılastırılmıs dogal gaz terminalinden alınan gaz, dagıtım sistemleri boyunca çesitli düzenlemeler ve ölçümlerden geçer. Dogal gaz dagıtım sistemlerinin en önemli bölümü basınç düsürme ve ölçüm istasyonlarıdır. Bu istasyonların amacı, tüketicinin kullanabilecegi basınçta ve sıcaklıkta dogal gaz saglamak, verilen gaz miktarını belirlemek ve dogal gazı filtreden geçirerek tüketici donanımlarına zarar verebilecek katı tanecikler ve sıvılardan temizlemektir. Sadece büyük basınç düsürmelerinde ve çevre sıcaklıgının normalden az oldugu bölgelerde, ?Joule-Thomson? etkisi sonucunda sıcaklıgı azalacak olan gazın hidrat olusturmaması için düzenleme (regülasyon) öncesinde gaz ısıtılabilir. Tüketim kapasitelerini dogru karsılamak için, uygun basınç düsümünü saglayacak düzenleyici (regülatör) tipi ve duyarlı debi ölçümleri yapan sayaçlar belirlenir. Dogal gaz basınç düsürme ve ölçüm istasyonları güncel ve gelecekteki gaz gereksinimlerini sürekli ve güvenli bir sekilde karsılamalıdır. Tüketiciye kesintisiz gaz verebilmek için, donanımın arıza veya bakımlarında dahi, istasyon yedek ve bypass hatları ile donatılmıs bulunmalıdır. Gelecekteki kapasite artısları karsısında dogal gaz tüketimini karsılayabilmek için istasyon donanımları gelistirilmeye uygun tasarlanmalıdır. Tüm bunları saglayan basınç düsürme ve ölçüm istasyonları, diger yandan korunum ve çevre saglıgı standartlarını da karsılamak zorundadır. Bütün bunlar, bir istasyonun dogru seçilmis donanımla ve ilgili gaz kuruluslarının sartnamelerine uygun tasarlanması ve verimli bir sekilde isletilmesi ile mümkündür.
Özet (Çeviri)
After natural gas is either carried through main pipe lines or transported to some stations places as liquid natural gas, it is presented to the consumers via ?distribution system? pipe lines. The gas, which was taken from either the main pipe line or the liquid natural gas terminal, is regulated and measured all the way through the distribution systems. Regulation and Measuring Stations are the most important sections of the natural gas distribution systems . The main purposes of these stations are to produce gas with a proper pressure and temperature for the consumers; to precisely calculate the amount of the distributed gas and filtering solid and liquid stuff, which might be harmfull for the consumer?s equipment, out of the gas. Only in case of huge pressure reductions and in the areas with very low temperature (below normal values), the gas, which would have a lower temperature due to ?Joule-Thomson? impact , might be heated before the regulation so that it does not produce hydrate . In order to properly calculate consumption capacity, regulator type sensitive meters, which are able to reduce the pressure and measure the flow rate, are determined. The natural gas regulation and measuring stations must meet the current and future gas need regularly and safely. The station must be equipped with both spare and bypass lines so that the consumers have always gas even in case of a failure or during a maintenance period. The station must be open to any upgrade considering possible capacity increase in the future. Along with these features, the natural gas pressure reduction and measurement stations must meet the requirements for environment health and security standards as well. These are possible only if the station is designed with the right equipment as listed in the specifications by relevant gas organizations and managed in a productive way.