Dinamik diz valgusu olan erişkin bireylerde kinezyolojik bantlama uygulamasının denge ve performans üzerine etkisi
The effect of kinesio-tape on balance and performance in adult individuals with dynamic knee valgus
  1. Tez No: 626971
  2. Yazar: SEMİH ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Dinamik diz valgusu, ağırlık taşıma aktivitesi sırasında kalça ekleminin internal rotasyonu ve addüksiyonu ve dizin mediale kaçışıyla karakterize anormal bir hareket paternidir. Dinamik diz valgusu pek çok yaralanmaya sebep olmaktadır. Son yıllarda kinezyolojik bantlama kullanımının artmasıyla beraber, konu hakkında yapılan bilimsel çalışmaların sayısı da artmıştır. Literatürde bu konu hakkında birbiriyle çelişen pek çok çalışma bulunmaktadır. Yapılan tez çalışmasında kinezyolojik bantlamanın dinamik diz valguslu bireylerde denge ve performans üzerine akut etkisi araştırılmıştır. Araştırmaya toplam 30 gönüllü dinamik diz valguslu birey alındı (Yaş: 25,07±2,54). Katılımcılar, kura ile kinezyolojik bant grubu (n=10), plasebo grubu (n=10) ve kontrol grubu (n=10) olarak 3'e ayrıldı. Çalışmada kinezyolojik bantlama uygulaması gluteus medius kası üzerinde fasilitasyon tekniği ile uygulandı. Plasebo kontorlü için flaster ile bantlama yapıldı. Çalışmada bireylerin gluteus medius kas gücü MicroFet2® dijital el dinamometresi kullanılarak ölçüldü. Dikey sıçrama testi OptoJump Next® ile ölçümlendi. Sıçrama testi yapılırken frontal plana yerleştirilen kamera ile dinamik diz valgusunu ölçen frontal plan projeksiyon açısı (FPPA) değerlendirildi. Denge ise star balance excursion test (SEBT) ile ölçüldü. İstatistiksel olarak ön-son test sonuçlarının farklılıkları gruplar arasında Kruskal-Wallis, sonrasında Mann-Whitney U, grup içinde ise Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Dynamic knee valgus is an abnormal movement pattern characterized by internal rotation and adduction of the hip joint and medial displacement of the knee during weight loading activity. Dynamic knee valgus causes plenty of injuries. In recent years, with the increasing use of kinesio-tape, the number of scientific researches about the subject has also increased. There are a lot of researches conflicting with each other in the literature. A total of thirty individuals who have dynamic knee valgus, voluntarily participated in the study (mean age: 25,07±2,54). Participents were divided into three groups by draw as Kinesio-Tape Group (n=10), Placebo Group (n=10) and Control Group (n=10). In the study the kinesio-tape was applied on gluteus medius muscle by facilitation technique. Taping was applied with the flaster for placebo control. In this study gluteus medius muscle power of the individuals was measured by using MicroFet2® digital hand dynamometer. Vertical jumping test was measured by OptoJump Next®. While vertical jumping test was being done, Frontal plane projection angle (FPPA) measuring dynamic knee valgus angle was evaluated by the camera placed on the frontal plane. The balance was measured by star balance excursion test (SEBT). Statistically, differences of pre-post test results were analyzed by Kruskal-Wallis and then Mann-Whitney U among the groups, and by Wilcoxon Signed Ranks Test in groups.