Korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu olgularda sol atriyal volüm indeksinin belirleyicileri
The predictors of left atrial volume index in cases with preserved ejection fraction
- Tez No: 626975
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVANE ASUMAN KAFTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kalp yetmezliği, gelişen tanı ve tedavi yöntemlerine karşın günümüzde hala önemli bir kardiyovasküler mortalite ve morbidite sebebidir. Kalp yetmezliği olgularının yaklaşık %50'sini korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği (KEFKY) hastaları içermektedir. Günümüze kadar düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği olgularının tanı ve tedavisine önem verilirken, yayınlanan son kılavuzlarda belirlenen tanı kriterleriyle KEFKY olgularına tanı konmasında yol kat edilmiştir. Sol atriyum hacim indeksi (SAHİ), KEFKY olgularında tanı ve prognoz açısından kullanılan değerli bir parametredir. Sadece KEFKY olgularında, SAHİ ile değişen ekokardiyografi parametrelerinin incelendiği çalışma sayısı çok değildir. Bu yüzden biz çalışmamızda KEFKY olgularında SAHİ ile değişen ve KEFKY tanısında yol gösterici olabilecek ekokardiyografi parametrelerini araştırmayı amaçladık. Çalışma, Eylül 2018 – Ocak 2019 tarihleri arasında Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji kliniğine başvuran, ekokardiyografide (eko) modifiye Simpson metodu ile yapılan ölçümlerde sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (EF) %50 ve üzerinde olan, 81 hasta ve 81 sağlıklı birey ile gerçekleştirilmiştir. Hasta grubunun çalışmaya alınma ölçütleri; 18-90 yaş aralığı, ekoda SAHİ>30 ml/m2 olması ve grade 1,2,3 diyastolik disfonksiyonu bulunmasıdır. Sağlıklı kontrol grubunun çalışmaya alınma ölçütleri; 18-90 yaş aralığı, ekoda SAHİ
Özet (Çeviri)
In spite of developing diagnostic and therapeutic methods heart failure is still an important cause of cardiovascular mortality and morbidity. Approximately %50 of heart failure cases include heart failure with preserved ejection fraction (HFpEF) patients. The diagnosis of HFpEF has been developed with the diagnostic criteria in the latest guidelines when the diagnosis and treatment of heart failure with reduced ejection fraction (HFrEF) was considered more important until recently. Left atrial volume index (LAVI) is a valuable parameter for diagnosis and prognosis in HFpEF patients. The number of studies examining echocardiography parameters changing only with LAVI in HFpEF cases is not so much. Therefore, in this study we aimed to investigate echocardiography parameters that change with LAVI in the HFpEF cases and we thought that these parameters could be new guide for the diagnosis of HFpEF. The study was performed on 81 patients and 81 healthy individuals who had applied to the Department of Cardiology of Pamukkale University between September 2018 and January 2019 and have %50 or more left ventricular ejection fraction (EF) taken by the Simpson method in ecocardiography laboratory. The inclusion criteria of patient group were in 18-90 age range, have LAVİ>30 ml/m2 in echocardiography and grade 1,2,3 diastolic dysfunction. The inclusion criteria of healthy control group were in 18-90 age range, have LAVİ