Postmenopozal meme kanserli olgularda aromataz inhibitörlerinin kemik mineral yoğunluğu üzerine etkilerinin retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective investigation of the effects of aromatase inhibitors on bone mineral density in postmenoposal breast cancer patients
- Tez No: 626985
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA JALE İRDESEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada amacımız, adjuvan tedavide kullanılan aromataz inhibitörleri'nin (Aİ) postmenopozal meme kanserli hastalarda kemik üzerine etkilerini değerlendirmektir. Çalışmaya, dahil edilme ve dışlama kriterlerini karşılayan Aİ kullanan 100 çalışma hastası ve kemoterapi (KT) alan 26 kontrol meme kanserli hasta alınarak retrospektif değerlendirildi. Çalışma grubundaki 100 hasta için; hormonoterapi başlandığı zaman ve kontrol grubundaki 26 hastanın ise KT öncesi bakılan kemik mineral yoğunluğu (KMY), serum kalsiyum , 25(OH)vit D , parathormon (PTH) değerleri ve 1. yılın sonundaki değerleri incelendi. Aİ grubundaki 100 hastanın başlangıç KMY ölçümlerinde 44'ünün normal, 56'sının osteopenik olduğu saptandı. 1. yıl sonunda yapılan değerlendirmede başlangıçta KMY'si normal olan 44 hastanın 17'sinde osteopeni, 1'inde osteoporoz (OP); başlangıçta osteopenik olan 56 hastanın ise 6'sında OP geliştiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of aromatase inhibitors (AI) used in adjuvant treatment on bone in patients with postmenopausal breast cancer. A retrospective data analysis was performed on 100 study patients using AI and 26 control patients receiving chemotheraphy (CT) who met the inclusion and exclusion criteria. Initial (before the initiation of the hormonal therapy and CT) and first year follow-up serum calcium, 25(OH) vitamin D, parathormone (PTH) and bone mineral density (BMD) levels were determined in the study group and the control group. Initial BMD measurements of the 100 study patients in the AI group yielded 44 normal and 56 osteopenic patients. First year follow-up evaluation of 44 patients with initial normal BMD revealed osteopenia in 17 patients and osteoporosis (OP) in 1 patient; while 6 of 56 patients who were initially osteopenic were found to develop OP.