Postmenopozal hormon reseptörü pozitif meme kanserli olgularda aromataz inhibitörlerinin kemik mineral dansitometre üzerine etkileri
Effects of aromatase inhibitors on bone mineral densitometry in postmenopausal hormone receptor positive breast cancer cases
- Tez No: 462653
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜHEYLA KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Postmenopozal hormon reseptörü pozitif meme kanserli olgularda aromataz inhibitörlerinin kemik mineral dansitometre üzerine etkileri. Meme kanseri tedavisinde kullanılan aromataz inhibitörleri, kemik mineral dansitesine etki etmektedir ve meme kanserli hastalarda osteoporoz gelişimine neden olabilmektedir. Çalışmamızda aromataz inhibitörlerinin postmenopozal meme kanseri hastalarındaki kemik mineral dansitometre üzerine etkilerini araştırmayı hedefledik. Çalışmamız retrospektif dosya taraması şeklinde yapıldı. Çalışmamıza Ocak 2012- Şubat 2017 yılları arasında Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Tıbbi Onkoloji polikliniğine başvuran meme kanseri tanısı almış metastaz bulgusu olmayan 50 yaş ve üzeri postmenopozal hastalar alındı. Hastalar çalışma ve kontrol grubu olarak iki gruba ayrıldı. Hastaların yaşı, tanı anında hastalığın evresi, hormon reseptör durumu, insan epidermal büyüme faktörü reseptörü-2 amplifikasyonu durumu, aldıkları aromataz inhibitörü, hormonoterapi başlandığı zaman bakılan kalsiyum, lomber ve femur kemik mineral dansitometre değerleri ve 1 yılın sonundaki değerleri, osteopeni ya da osteoporoz saptanan hastaların aldıkları tedaviler belirlendi. Son 5 yılda takip ve tedavisi yapılmış olan meme kanserli hastaların dosyaları incelenerek verilere ulaşıldı. Çalışma grubu 80 kontrol grubu 20 olmak üzere toplam 100 hastanın verileri kullanıldı. Bizim çalışmamızda aromataz inhibitörlerinin hastaların kemik mineral dansitometre sonuçları üzerine etkileri hormonoterapi alan hastalarda osteoporoz gelişiminin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışma grubundaki 80 hastanın aromataz inhibitörü tedavisine başladıkları zaman bakılan lomber T skoru ortalama -1.12; 1.
Özet (Çeviri)
The aromatase inhibitors used in the treatment of breast cancer affect the bone mineral densities and may cause the development of osteoporosis in breast cancer patients. We aimed to investigate the effects of aromatase inhibitors on bone mineral densitometry in postmenopausal breast cancer patients. The study was been done in the form of retrospective methodology. Between January 2012 and February 2017, a study was conducted in Gaziosmanpaşa University Health Research and Training Hospital, Department of Internal Medicine, Department of Medical Oncology, postmenopausal patients aged 50 years and over who were diagnosed with breast cancer and no sign of metastasis were detected. Patients have been divided into two groups as study and control groups. Patients' age, stage of disease at the time of diagnosis, hormone receptor status, amplification status of both 2 genes, aromatase inhibitor they have been receiving, serum calcium level when hormonotherapy started, lumbar and femur BMD (Bone Mineral Density) values and their values after 1 year period, and the treatments received by patients with osteopenia or osteoporosis have been recorded. The data have been obtained from the files of followed and treated breast cancer patients during the last 5 years. The data of a total of 100 patients, 80 patients in the study group and 20 patients in the control group, have been used. In our study, evaluation of the effects of aromatase inhibitors on patients' BMD results and the development of osteopenia and osteoporosis in patients receiving hormonotherapy has been aimed.