Trastuzumab ve antrasiklin içeren rejimler ile adjuvan kemoterapi almış meme kanserli hastalarda tedavinin arteriyel sertlik üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi
Arterial stiffness analyzing in breast cancer patients after receiving antracycline based chemotherapy regimens with trastuzumab
- Tez No: 374972
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ BARUTCA
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç ve Hipotez: Kardiyotoksik ajanlarla kür sağlanan erken evre meme kanseri hastalarında kardiyovasküler hastalıklar erken morbidite ve mortalitenin en sık nedenidir. Günümüzde kardiyotoksisite riskini azaltmak için antrasiklin kümülatif dozu 450 mg/m2 ile sınırlandırılmaktadır. Özellikle HER2(+) olgularda antrasiklinlerle birlikte, yine bir kardiyotoksik ajan olan trastuzumab yaygın olarak kullanılmakta olup, bu durumun potansiyel kardiyovasküler sonuçları iyi bilinmemektedir ve bu alanda kardiyovasküler etkilenimi gösterebilecek ucuz, invaziv olmayan ve kolay uygulanabilir belirteçlere ihtiyaç vardır. Arteriyel sertlik, yaşamın ileriki dönemlerinde gelişecek kardiyovasküler hastalıklar için bağımsız bir risk faktörüdür ve subklinik kardiyak hasarın bir göstergesi olarak kullanılabilir. Bu çalışmada meme kanseri nedeniyle kardiyotoksik olduğu bilinen trastuzumab ve antrasiklin içeren adjuvan kemoterapi rejimleri almış, kanser nüksü ve kalp yetmezliği gelişmeksizin izlemde olan hastalarda arterial sertlik düzeyi ölçülerek, uzun dönem kardiyovasküler komplikasyonlar yönünden risk durumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Erken evre HER2(+) meme kanserine yönelik adjuvan trastuzumab ve antrasiklin tabanlı kemoterapi sonrası en az altı aydır izlemde olan 45 hasta ile yaş uyumlu ve benzer kardiyovasküler risk faktörlerine sahip 30 kontrol (toplam 75 kişi) dahil edildi. Laboratuvar incelemelerinde rutin olarak değerlendirilmiş olan açlık kan glukozu, lipid profilleri, tam kan sayımı dosya bilgilerinden kaydedildi. Nabız dalga analizi cihazı (Mobil-O-Graph) ile elde edilen ölçümler 15 dk istirahat sonrasında osilometrik olarak tek operatör tarafından yapıldı. Veriler, Statistical Package for Social Sciences for Windows version 17 paket programı ile analiz edildi. Bulgular: Arteriyel sertliğin temel göstergesi olan nabız dalga hızı ortalaması hasta grubunda 7,27±1,24, kontrol grubunda ise 5,78±1,43 olup, hasta grubunda anlamlı düzeyde yüksekti. Meme kanseri ile ilişkili olarak operasyon tipi ve radyasyon tedavisinin nabız dalga hızı üzerine etkili olmadığı saptandı. Antrasiklin ve trastuzumab içeren kemoterapi rejimlerindeki farklılıklara göre hastaların nabız dalga hızları arasında fark saptanmadı. Hormonoterapi uygulanması ve kullanılan ilaç türü (tamoksifen veya aromotaz inhibitörü) nabız dalga hızını etkileyen faktörler olarak belirlendi. Nabız dalga hızı aromataz inhibitörü alan grupta, hem hormonoterapi almayan gruba, hem de tamoksifen alan gruba göre anlamlı derecede yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: Cardiovascular diseases are the primary cause of premature morbidity and mortality in early breast cancer patients cured by cardiotoxic agents. Currently, cumulative antracyclin dosage is restricted to 450 mg/m2 to avoid cardiotoxicity. Especially in HER2(+) patients, trastuzumab, another cardiotoxic agent, is widely used with anthracyclines, however; the potential cardiovascular effects are not yet well defined and, inexpensive, non-invasive and practical tools are needed in this era. Arterial stiffness is an independent risk factor for future cardiovascular diseases and might be used as a predictive marker of subclinical cardiac damage. The aim of this study was to analyze the arterial stiffness in breast cancer patients in the follow-up period without heart failure and cancer recurrence after receiving antracycline based chemotherapy regimens with trastuzumab, to evaluate their risk status for late cardiovascular complications. Methods: We enrolled 45 HER2(+) patients in follow-up at least for six months after completion of adjuvant antracycline based chemotherapy with trastuzumab for breast cancer and 30 age, sex and cardiovascular risk matched controls (totally 75 women). In laboratuary analyzes routine fasting blood glucose, lipid profiles and hemograms were obtained from the patients records. The measurements obtained by pulse wave analyzes machine (Mobil-O-Graph®) were obtained by the same operator after 15 minutes rest period. The data were analyzed by Statistical Package for Social Sciences for Windows version 17 packet programme. Results: Mean pulse wave velocity as an indicator of arterial stiffness, was higher in patients compared to controls (7,27±1,24 vs.