Kummî tefsiri'nde imamet anlayışı
The understanding of imamat in Kummî tafsir
- Tez No: 627001
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YUSUF HAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Şîa'nın İmâmiyye/İsnâaşeriyye koluna mensup olan Kummî, bazı konulara diğer şiî kollarına nispetle farklı açılardan yaklaşmış ve benimsediği görüşleri mezhebî saikle savunmuştur. Bununla beraber eserinin bazı yerlerinde gerek mensup olduğu mezhebin farklı kollarına gerekse diğer islamî mezheplere karşı dışlayıcı bir tutum sergilemiştir. Kummî ve tefsiri hakkında yapılan çalışmaların günümüzde yeteri kadar ayrıntılı olmadıkları görülmektedir. Dolayısıyla bu çalışmamızda, Kummî Tefsiri'nde özellikle imamet ile ilgili yapılan yorumlar incelenmiş, akabinde daha da ayrıntıya inilerek imamet ile ilintili olan unsurlara değinilmiş, yapılan kıyaslamalar sonucunda bu eserdeki imamet tasavvuru aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Kummî, who was a member of the Shi'a branch of Imamiyya / İsnâaşeriyye, has approached some issues from different perspectives relative to other Shi'i branches and defended the views he adopted with bigotries.However, he has an exclusionary attitude towards both the different branches of the sect and the other Islamic sects. It is seen that the studies on Kummî and its exegesis are not detailed enough today. Therefore, in this study, the interpretations made especially about imamate in Kummî Tafsir were examined, then the details related to imamate were mentioned by going to further details and the imagination in this work was tried to be clarified as a result of the comparisons made.