Dökümlerde besleyicilerin ölçülendirilmesinde yeni bir yaklaşım
New approach for dimensioning of riser
  1. Tez No: 8670
  2. Yazar: ŞEMSETTİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ATASOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Dökümlerin Beslenmesi Bir sanat olmaktan çıkmış- ve. uzun süre dir bir Bilim haline gelmiştir. Bu alandaki ilk.-ve en önemli 'tül imsel yaklaşıra Chvorinov tarafından Başlatıldı...Cnvorinöv* a. göre. dökümleri n kura içindeki katılaşma zamanl art döklim.-'lîa eminin- yüzeyi n.e. olan oranıyla Bağıntılıdır., Bilimsel yak! asımların çoğunluğu Bu kurala dayanmaktadır. Dökümlerin katılaşma zamanlarının hesap! anaBilmesi, dökümden daha geç katılaşabilecek Bir Besleyicinin katıl a sma zamanının hesap! ana&ilrae.-- sine irakan verir. Besleyici Büyüklüğünün teslıiti için yapılan çalış maların Büyük kısmında katılaşma zamanının yanısıra katılaşma çekmesi de gözönüne alınır. Eo çalışmada besleyicideki siyi ır.etal miktarının dökümdeki çekme, mi ktarından4ab.abüyü L oTroası. şırtıyl a 9döRIlml eri n- katı> laşraa sürelerinin Besleyici Büyüklüsünün tesBi tinde, yeterli olacağı varsayıldı. 8u amaçla dökümlerin- katılaşma zamanlarının döküm geomet risine Bağlı olarak, hesap! armasını sağlıyan farklı Bir- yaklaşım geliş tirildi. Bö yaklaşma göre 5 katıl aşma zamanının »döküm hacminin döküm Boyutlarının Bileşkesine oranı ile. Bağıntılı olduğu varsayıldı. Bu Bağıntı“uirim alan”olarak, tanımlandı..“Birim alan”parametresi sdö küm lerin katılaşma zamanlarının.ftesapl anması ^Besleyici.Büyüklüklerinin Bulunması ve katılaşma izotermlerinin tesföt- edilmesi alanlarına uy gulandı. Sonuç olarak.“”'Birim' al anî! varsayımı ile. deney sonuçları ara sında dikkate değer Bir yaklaşım gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The feeding of castings has Been a matter of art for a long time. It was Chvorinov who started the scientific approach in that field. According to Chvoriniv the solidification.time of castings isa'function of the ratio of the casting volume to that of the area of the casting. Most of the research which has been carried out to find a solution to the feeding proBlem of castings has mainly based on Chvor. i nows! rule. According to“this rule if calculation of the solidification time of the casting is possifele^then one. can calculate. dimension of a feeder which, solidifies after the casting has: soli dified. Host of the workers who took. into account not only the soli dification time of tfi.e casting Bat the solidification shrinkage as we.ll in order to calculate a riser to. feed the casting satisfactorily. Provided that the amount of liquid' -metal in the feeder is more than that of the solidification shrinkage in the casting 9i t is assumed that the. solidification 'time of the casting on its own. is sufficient to calculate the feeder 'dimensions.. It was assumed that the sol.idif.i--. cation time, of a casting is proportional to the. ratio of the volume of the casting to that of the resultant of the dimensions of the- casting. This ratio was defined as the ”unit area". This term /'unit area!\was used to calculate the size of the feeder, solidification time of the castings and to determine the solidification izotherms. It was noticed that there was satisfactory agreement between the calculations and the experimental results. 11