Özel yetenekli öğrencilerin androjen reseptör cag tekrar polimorfizmlerinin araştırılması ve fen bilimlerine yönelik tutumları ile ilişkisinin belirlenmesi
The investigation of the androgen receptor cag repeat polymorphisms of gifted students and the determination of their relation with science attitudes of gifted students
  1. Tez No: 627024
  2. Yazar: MERVE KIZILBAY KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRİYE POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Araştırma, 2017-2018 ve 2018-2019 eğitim-öğretim yıllarında Kocaeli il sınırları içerisinde 5. sınıf düzeyinde eğitim gören rastgele seçilmiş özel yetenekli 100 öğrenci ile normal gelişim gösteren 100 öğrenci olmak üzere toplam 200 öğrenci ile yapılmıştır. Özel yetenekli ve normal gelişim gösteren öğrencilerin Androjen Reseptör (AR) geni CAG tekrar polimorfizmlerinin araştırılması ve fen bilimlerine yönelik tutumları ile ilişkisinin belirlenmesi amacıyla çalışma yürütülmüştür. Öğrencilerin fen bilimlerine yönelik tutumlarını belirlemek için, Yaşar ve Anagün (2009) tarafından geliştirilmiş geçerlik ve güvenirlik testleri yapılmış 19 maddeden oluşan fen ve teknoloji dersi tutum ölçeği uygulanmıştır. Ölçek; zevk alma, öğrenme isteği ve fenin sosyal içeriği olmak üzere üç faktörden oluşmaktadır. Olumlu 12 madde ve olumsuz 7 madde içermektedir. AR geni CAG tekrar polimorfizmlerini belirlemek için öğrencilerden alınan tükürük örnekleri laboratuvar ortamında incelenmiştir. DNA izolasyonu, polimeraz zincir reaksiyonu ve agaroz jel elektroforezi işlemleri yapılmıştır. Daha sonra AR geni CAG tekrar polimorfizmlerini belirlemek için DNA dizi analizi yapılmıştır. İstatistiksel analiz için SPSS 22.0 programı kullanılarak non-parametrik test olan Mann-Whitney U (M-W) Testi uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda AR geni CAG tekrar sayılarında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The research was conducted with a total of 200 students consisting of randomly selected 100 gifted students and 100 normal developing students who received education at the 5th grade in the city of Kocaeli in 2017-2018 and 2018-2019 academic years. The study was carried out on the purpose of investigating the CAG repeat polymorphisms of the Androgen Receptor (AR) gene of the gifted students and the normal developing students and determining the relation between these polymorphisms and the science attitudes of the gifted students and the normal developing students. To determine the science attitude of the students, the validity and reliability tests developed by Yaşar and Anagün (2009) were conducted and the science and technology lesson attitude scale consisting of 19 items was applied. The scale consists of three factors: pleasure, desire to learn and the social content of science. It contains 12 positive items and 7 negative items. In order to determine AR gene CAG repeat polymorphisms, the saliva samples taken from the students were examined in laboratory. DNA isolation, polymerase chain reaction and agarose gel electrophoresis were performed. Afterwards, DNA sequence analysis was performed to determine CAG repeat polymorphisms of the AR gene. For the statistical analysis, non-parametric test Mann-Whitney U (M-W) Test was applied using SPSS 22.0 program. As a result of the study, it was observed that there was no statistically significant difference between the groups in terms of AR gene CAG repeats.