Özel yetenekli öğrencilerin bilgisayara yönelik tutumları ve teknoloji ile kendi kendine öğrenmeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of relationship between children's attitudes towards the computer and self-learning with technology who are gifted students
- Tez No: 461499
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ÇELEBİ ULUYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, özel yetenekli öğrencilerin, bilgisayara karşı tutumları ile teknoloji ile kendi kendine öğrenmeleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla yapılan araştırmanın deseni tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2015 yılında Ankara ilinde destek eğitime devam etmekte olan 322 özel yetenekli öğrenci oluşturmuştur. Özel yetenekli öğrencilerin, bilgisayara karşı tutumları ile teknoloji ile kendi kendine öğrenmeleri arasındaki ilişkiyi tespit etmek için“Ortaokul ve Lise Öğrencileri İçin Bilgisayara Yönelik Tutum Ölçeği”ile“Çocuklar İçin Teknolojiyle Kendi Kendine Öğrenme Ölçeği”kullanılmış, ayrıca öğrencilerin demografik bilgilerini tespit etmek için bir bilgi formu hazırlanmıştır. Verilerin analizi SPSS paket programında t testi, Anova ve Pearson Momentler Çarpımı ile yapılmıştır. Çalışma sonuçları, özel yetenekli öğrencilerin bilgisayara yönelik tutumları ile teknoloji ile kendi kendilerine öğrenme düzeyleri arasında olumlu yönde bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bunun yanı sıra gerek bilgisayara yönelik tutumları gerekse teknoloji ile kendi kendine öğrenme düzeylerinin ortalamanın üzerinde olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to evaluate the relationship between children's attitudes against the computer and self-learning with technology who are gifted and talented students. In this purpose, the figure of this research is a descriptive sweep model. The working group has been composed 322 students who are identified gifted and talented in Ankara. To fix the relationship between students' attitudes against the computer and self-learning with technology who are gifted and talented students, it is used to“Attitude Scale Which is Intended to Computer for High School Children”and“The Computer Self-Learning Scale for Children”. At the same time, it is also prepared the information form in order to learn the children's demographic features. Data analysis has been done with SPSS Programme with t test, Anova and Pearson product moment correlation.The results of the research have shown that it is an positive relationship between children's attitudes against the computer and self-learning with technology who are gifted and talented students. And it has also shown that these children's levels about the attitudes against the computer and self-learning with technology are above the average.