Obstrüktif uyku apne sendromu olgularında serum D vitamini düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum vitamin D level in patients with obstructive sleep apnea syndrome
- Tez No: 627058
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖNÜL AKDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Obstrüktif Uyku Apne Sendromu Olgularında Serum D Vitamini Düzeyinin Değerlendirilmesi Giriş ve Amaç: Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OUAS); uykuda üst hava yolunun parsiyel veya komplet obstrüksiyonu ile karakterize, arteriyel hipoksemi ve uyku bozukluğu yapan bir hastalıktır. OUAS; gündüz aşırı uykululuk hali (GAUH), başağrısı, kognitif disfonksiyon, anksiyete ve depresyon gibi durumlara neden olarak kişinin hayat kalitesini önemli ölçüde etkileyebilir. Son yıllarda yapılan çalışmalar D vitamininin kemik, barsak, böbrek ve paratiroid bezleri üzerine gösterdiği bilinen fizyolojik etkilerinden başka birçok fonksiyonunun olduğunu göstermiştir. Günümüzde otoimmun hastalıklar, diyabetes mellitus (DM), birçok kanser ve kalp hastalıklarının etyopatogenezinde D vitamini eksikliğinin rolü olduğu saptanmıştır. OUAS ve D vitamini eksikliği; ileri yaş, obezite, böbrek yetmezliği ve DM gibi aynı risk faktörlerini ve komorbiditeleri paylaşır. Bu çalışmayla amacımız OUAS ile D vitamini eksikliği arasında ilişki olup olmadığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: OUAS ön tanısı ile 01.01.2018-01.12.2019 tarihleri arasında Nöroloji Ana Bilim dalı uyku laboratuvarında bir gece yatarak polisomnografi (PSG) tetkiki yapılan tüm hastalar retrospektif olarak tarandı. Olgular apne hipopne indeksi (AHİ) değerleri dikkate alınarak gruplandırıldı. Kontrol grubu (33 olgu), hafif OUAS (31 olgu), orta OUAS (30 olgu) ve ağır OUAS (55 olgu) olmak üzere toplamda 4 grup karşılaştırıldı. Olguların PSG tetkiki öncesi son 3 ay içinde bakılmış olan serum 25-hidroksikolekalsiferol (25(OH)D) düzeyleri retrospektif olarak tarandı ve veriler kaydedildi. Bulgular: Çalışmamızda ağır OUAS grubunun serum 25(OH)D düzeyi kontrol grubuna göre anlamlı düşük saptandı. Sonuç: Çalışmamız sonucunda D vitamini eksikliğinin OUAS riskini artırdığını ve bunun OUAS etyopatogenezinde rol oynayabileceğini düşündük. Bununla birlikte OUAS hastalarında görülen D vitamini eksikliğinin aydınlatılabilmesi için daha fazla sayıda prospektif, randomize, kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Serum Vitamin D Level in Patients with Obstructive Sleep Apnea Syndrome Background and Aims: Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS) is a disease characterized by partial or complete obstruction of the upper airway in sleep, causing arterial hypoxemia and sleep disturbance. OSAS; daytime sleepiness, headache, cognitive dysfunction, anxiety and depression can significantly affect a person's quality of life. Studies in recent years have shown that vitamin D has many other functions besides its known physiological effects on bone, intestine, kidney and parathyroid glands. Today, it is determined that vitamin D deficiency plays a role in the etiopathogenesis of autoimmune diseases, diabetes mellitus (DM), many cancers and heart diseases. OSAS and vitamin D deficiency; it shares the same risk factors and comorbidities such as advanced age, obesity, kidney failure and DM. Our aim with this study is to investigate whether there is a relationship between OSAS and vitamin D deficiency. Materials and Methods: All patients who underwent polysomnography (PSG) examination for one night in the laboratory of Neurology Department between 01.01.2018-01.12.2019 with a preliminary diagnosis of OSAS were scanned retrospectively. The cases were grouped considering the apnea hypopnea index (AHI) values. The control group (33 cases), mild OSAS (31 cases), moderate OSAS (30 cases) and severe OSAS (55 cases) were compared in total 4 groups. Serum 25-hydroxycholecalciferol (25(OH)D) levels, which were examined in the last 3 months before the PSG examination of the cases, were retrospectively screened and data were recorded. Results: In our study, serum 25(OH)D level of the severe OSAS group was significantly lower than the control group. Conclusion: As a result of our study, we thought that vitamin D deficiency increases the risk of OSAS and this may play a role in the etiopathogenesis of OSAS. However, more prospective, randomized, and controlled studies are needed to elucidate the vitamin D deficiency seen in OSAS patients.