Yorgo Bacanos'un taş plaklardaki gazel eşliklerinin teknik ve makamsal analizi
The analysis of gazel accompaniments of Yorgo Bacanos in gramophone records
  1. Tez No: 627073
  2. Yazar: KIVANÇ GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. NEVA ÖZGEN KÖSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Performans Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Yorgo Bacanos'un dönemin ünlü hânendelerine yaptığı gazel eşlikleri 78 devirli taş plak koleksiyonlarının en önemli parçalarındandır. Gazel denince akla ilk gelen isimlerden Hâfız Kemal ve Sadeddin Kaynak'a ud ile eşlik ettiği gazeller bu formun en önemli ve rafine örnekleri arasında sayılmaktadır. Yorgo Bacanos'un icrasına yönelik bazı bilimsel çalışmalar mevcut ise de onun gazel eşlikçiliğini ele alan çalışma bulunmamaktadır. Bu sebepler çerçevesinde hem literatüre bir katkı sağlayacağı, hem de gazel formunun ve eşliğinin ud sazı ekseninde yeterince anlaşılabilmesi için en üst seviyede örnek teşkil edeceği düşüncesiyle bu konu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the essential pieces of the 78-acre gramophone record collections is the oud accompanying of Yorgo Bacanos to famous singers of the period. Gazels, accompanied by Hâfız Kemal and Sadeddin Kaynak, who comes to mind when gazel is mentioned, is considered as the most critical and refined example of this form. Although there are some scientific studies related to the performance of Yorgo Bacanos, there are no studies dealing with his gazel accompaniment. Within the framework of these reasons, this issue has been dealt with with the thought that it will contribute to the literature and will set an example at the highest level in order to understand the gazel form and accompaniment sufficiently on the axis of oud.