Yorgo Bacanos'un taksimlerinin kompozisyon ve icra özellikleri
Compositional structure and performance practice in Yorgo Bacanos's taksims
  1. Tez No: 993728
  2. Yazar: MURATHAN YUSUFOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. MUTLU DEMİR TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Musikisi Ana Sanat Dalı
Özet
Taksim formu biçim bakımından bir serbestiyet barındırdığı için icracıların sahip oldukları becerileri en iyi şekilde gösterebildikleri bir formdur. Taksim formundan bahsedildiği zaman akıla ilk gelen isimlerden biri olan Yorgo Bacanos, Türk musikisinin en önemli ud icracılarından biridir. Sahip olduğu müzikalite, icra üslubu, teknik beceriler ve sazından çıkartmış olduğu ton ile kendisinden sonra gelen udilere ilham olmuştur. Bu çalışmada, Osmanlı-Türk musikisi geleneğinde taksimin tarihsel gelişimi, işlevi ve icra pratikleri özetlenmiştir. Çalışmanın devamında ilgili dönemin müzikal ortamı ve bu ortamda yetişmiş Türk musikisinin önemli icracılarına ve hayatlarına değinilmiş ve Türk musikisine yapmış olduğu etkileri değerlendirilmiştir. Yorgo Bacanos'un hayatı kendisiyle yapılmış ses kaydından alınan bilgilerle desteklenerek, sanatçının yetiştiği müzikal çevre, aldığı eğitim ve müzik hayatı aktarılmış; böylece icra kişiliğinin şekillendiği tarihsel ortam ve kültürel zemin ortaya konmuştur. Araştırmanın analiz bölümünde ise Bacanos'un taşplaklara kaydetmiş olduğu çeşitli taksimlerinden örnekler seçilerek kompozisyon, makamların seyir yapısı, melodik yapılar, ritmik varyasyonlar ve icra teknikleri çerçevesinde incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda Yorgo Bacanos'un sahip olduğu sağ ve sol el tekniği incelenmiş, icra tekniği bulgular halinde belirlenmiş ve kendisinin sahip olduğu icra üslubunun kompozisyon özellikleriyle birlikte alt başlıklar halinde ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Because the taksîm form inherently contains a degree of structural freedom, it provides performers with a space in which they can most effectively showcase their technical and musical abilities. When the taksîm form is mentioned, one of the first names that comes to mind is Yorgo Bacanos, who stands among the most significant oud performers in Turkish music. His musicality, performance style, technical skills, and the characteristic timbre he produced on the instrument have made him a major source of inspiration for subsequent generations of oud players. In this study, the historical development, function, and performance practices of the taksîm within the Ottoman–Turkish musical tradition are outlined. The musical environment of the relevant period, as well as the prominent performers of Turkish music who emerged within this context, are discussed in relation to their contributions to the tradition. The life of Yorgo Bacanos is presented through information supported by an audio recording made with the artist, emphasizing the musical milieu in which he was raised, the education he received, and the trajectory of his musical career. In doing so, the historical background and cultural setting that shaped his artistic identity are revealed. In the analysis section of the research, selected examples from Bacanos's various taksîms recorded on shellac discs were examined in terms of compositional structure, the seyir (melodic progression) characteristics of the relevant makams, melodic configurations, rhythmic variations, and performance techniques. As a result of these analyses, Bacanos's right- and left-hand techniques were examined, and the findings regarding his performance practice were presented in a systematic manner. His performance style was subsequently evaluated together with its compositional features and organized under relevant subheadings.