Hızlı tüketim ürünlerinin lojistiğinde kullanılan elektronik sistemler ve endüstri 4.0: Balıkesir ili örneği
Electronic systems and industry used in fast consumption products logistics 4.0: Balıkesir case example
- Tez No: 627079
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMRAN ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Tez çalışmasının temel amacı, hızlı tüketim ürünleri sektöründe dağıtım yapan firmaların e-lojistik kullanım düzeylerini ölçmek ve e-lojistik uygulamaların işletme performansına olan etkilerini incelemektir. Bu temel amaç doğrultusunda, firmaların kullandığı elektronik uygulamaların, işletmelerde oluşturduğu etkilerin ortaya konulması için söz konusu uygulamaların avantajları, dezavantajları ve işletme etkileri arasındaki farklar incelenmiştir. Çalışmada, hızlı tüketim ürünleri sektöründe dağıtım yapan işletmelerin, endüstri 4.0 teknolojilerine olan farkındalığı ve endüstri 4.0 teknolojilerini kullanma ve yatırım yapma kararına yönelik düşünceleri araştırılmıştır. Literatürde, e-lojistiğin tanımı, e-lojistik faaliyetleri, e-lojistiğin geleneksel lojistik ile karşılaştırılması, e-lojistik uygulamaları, firma performansına yönelik tanımlar, hızlı tüketim ürünleri tanımı ve hızlı tüketim ürünleri sektörüne yönelik araştırmalar ve endüstri 4.0 kavramlarının tanımı ve endüstri 4.0 teknolojileri hakkında bilgiler yer almaktadır. Ayrıca bu çalışma, hızlı tüketim ürünleri lojistiğinde kullanılan elektronik sistemler ve endüstri 4.0 teknolojileri konusunda literatüre katkı sağlamıştır. Tez çalışmasının metodoloji bölümünde, e-lojistik kullanan işletmelerin endüstri 4.0 farkındalığını ölçmek için tasarlanan anket formu, firma ziyaretleri ve e-mail yolu ile toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgulara göre, bağımlı ve bağımsız değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkilerin bulunduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte araştırma modelindeki bağımsız değişkenlerin (e-lojistik kullanımının avantajları ve dezavantajları, firmanın faaliyette bulunma süresi, endüstri 4.0 teknolojilerine yatırım yapma düşüncesi, e-lojistik uygulamaları, aylık gelir düzeyi, eğitim durumu) bağımlı değişken (işletme performansına etkileri) etkileme düzeyleri ile bağımsız değişkenler ile bağımlı değişkenler arasındaki etkileşim düzeyleri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the thesis study is to measure the e-logistics usage levels of the companies distributing in the fast moving consumer goods sector and to examine the effects of e-logistics applications on the business performance. In line with this basic purpose, the differences between the advantages, disadvantages and operational effects of these applications have been examined in order to reveal the effects of electronic applications used by companies in businesses. In the study, the awareness of the companies that distribute in the fast moving consumer goods industry, and their opinions about the decision to use and invest in industry 4.0 technologies were investigated. In the literature, the definition of e-logistics, e-logistics activities, comparison of e-logistics with traditional logistics, e-logistics applications, definitions for company performance, definition of fast consumer products and researches for the industry of fast consumer products and the definition of industry 4.0 concepts and industry 4.0 technologies There is information about. This study also contributed to the literature on electronic systems and industry 4.0 technologies used in FMCG logistics. In the methodology section of the thesis study, a questionnaire designed to measure industry 4.0 awareness of companies using e-logistics was collected via company visits and e-mail. The data obtained were analyzed through the SPSS program. According to the findings obtained at the end of the study, it was determined that there are statistically significant relationships between dependent and independent variables. In addition, the independent variables in the research model are dependent on the variable and independent Interaction levels between variables and dependent variables are explained.