A study of corruption effect on Afghanistan s governmental institutions since 2001
Afganistan'ın idari kurumlarında yolsuzluğun etkisi üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 627095
  2. Yazar: AHMAD MASOUD EBRAHIMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAGIP KUTAY KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yolsuzluk, tevdi edilen otoritenin kişisel ve özel çıkarlar için suiistimal edilmesi manasına gelmektedir. Kamu yöneticilerinin, memur olarak kendilerine verilen yetki veya güveni, mali veya maddi olmayan kazanımlar için suiistimal ettiklerinde meydana gelmektedir. Afganistan'daki yolsuzluk problemi 2001 yılından bu yana o kadar yaygındır ki bu ülke, Uluslararası Şeffaflık Örgütü tarafından yolsuzluğun en yaygın olduğu ülkelerden biri olarak nitelendirilmiştir. Bu çalışma, Afgan hükümetindeki yolsuzlukla ilgilidir ve çalışmanın odağında, Taliban'ın uzaklaştırıldığı ve yeni hükümetin kurulduğu 2001 yılı bulunmaktadır. Bu tez, Afganistan'daki yolsuzluk sorununun ne kadar önemli olduğunu anlatmaktadır. Birinci bölümde, araştırmayı yapmak için kullanılan yöntem de anlatılmaktadır. Kitaplar, sivil toplum örgütleri, uluslararası örgüt raporları, makaleler ve dergilerden elde edilen ikincil veriler kullanılmıştır. İkinci bölümde, yolsuzluk tanımlamaları ve çeşitli şekilleri ile kavramsallaştırılmıştır. Sonraki bölümlerde, Afganistan'daki farklı yaygın yolsuzluklarn türlerini açıklamaktadır. Bu eğitim sektörü, vergi değerlendirme, tahsilat sektörü ve kamu hizmeti sunan kurumlardaki yolsuzluğu gözler önüne sermektedir. Sonrasında, Afgan hükümetinin yolsuzlukla mücadelesindeki çabaları açıklandı ve son bölümde yolsuzluğun Afganistan'a etkisi açıklanmıştır. Afgan hükümetinin yolsuzluğu kontrol altına alması için tavsiyeler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Corruption is defined as misuse of entrusted authority for private and personal gains. İt occurs when the public officials misuse the trust placed or power given to them as public servant for financial or non-monetary gain. The problem of corruption in Afghanistan has been so wide spread since 2001 that the country is one of most corrupted one in world according Transparency International. The current research is a study about corruption in Afghanistan government, and the focus of the study is since 2001, when the Taliban were ousted and new government was established. The research study explains how significant the disease of the corruption is in Afghanistan. It also explains, in the first chapter, the methodology that is used for conducting the research. Secondary data is used, and gathered from books, NGOs and international organizations reports, articles, and journals. In the second chapter, corruption is conceptualized with definitions and its different forms. However, the following the chapters explains different prevalence types of corruption in Afghanistan. This illustrates the problem of corruption in educational sector, tax assessment and collection sector, public service provider institutions. In the next, the Afghanistan's government efforts to tackle corruption are explained, and the last chapter explains the effects corruption has had for the Afghanistan, and it provides recommendations for the Afghan government in curbing corruption.