Üniversite gençliğinde vicdani zekâ ve dindarlık ilişkisi (BAİBÜ örneği)
The relationship of conscious intelligence and religiousness in university youth (BAIBU example)
- Tez No: 627163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN İBRAHİM YEĞİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Psikoloji, Religion, Philosophy, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Araştırmamızda elde edilen veriler ışığında insanın içerisinde kurulan mahkeme anlamına gelen ve iç sesimiz olarak ifade edilen vicdani zekânın din ve dindarlıkla olan ilişkisini incelemek araştırmamızın temel amacıdır.. Araştırmalarda güncelliğini her daim koruyan vicdanın dinden beslenip beslenmediği yine çalışmanın ortaya koymaya çalıştığı amaçlar arasında yer almaktadır. Ayrıca vicdani zekâ ve dindarlığı demografik değişkenler açısından değerlendirerek, tespitlerde bulunmaya çalışmak, veriler sunmak, önerilerde bulunmak çalışmanın önemine atıf niteliğindeki amaçlarındandır. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak bireylerin dindarlık düzeyini ölçmek için“Ok-Dini Tutum Ölçeği”, bireylerin vicdani zekâ düzeyini ölçmek için ise“Vicdani Zekâ Ölçeği (VZÖ)”kullanılmıştır. Ölçek maddelerinden oluşan anket formuna kişisel bilgi formu da eklenmiştir. Araştırmanın örneklemini Abant İzzet Baysal Üniversitesinde öğrenim gören 18- 30 yaş aralığında 471 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmanın konusu, problemi, amacı, önemi, hipotezleri, sınırlılıkları ve varsayımları bulunmaktadır. İkinci bölümde kavramsal çerçeve yer almaktadır. Bu bölümde vicdan, zekâ, vicdani zekâ, din ve dindarlık kavramlarından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde araştırmanın yöntem ve tekniği, evreni ve örneklemi, veri toplama araçları, verilerin toplanması ve istatiksel analizi hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümü ise araştırma sonucunda elde edilen bulgular ve bunlara yönelik yapılan yorumlardan oluşturmaktadır. Bulgulara göre vicdani zekâ düzeyi de dindarlık düzeyi de demografik değişkenlere göre farklılık göstermektedir. Dindarlık ve vicdani zekâ arasında pozitif bir ilişki vardır. Dindarlık arttıkça vicdani zekâ düzeyi de artmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: "Din Psikolojisi, Vicdan, Zekâ, Vicdani Zekâ, Din, Dindarlık
Özet (Çeviri)
In the light of the data obtained in our research, the main purpose of our research is to examine the relationship of conscientious intelligence, which means the court established within the human being and which is expressed as our inner voice, with religion and religiosity. In addition, evaluating conscientious intelligence and religiosity in terms of demographic variables, trying to make determinations, presenting data, and making suggestions are among the aims of the study that refer to the importance of the study. Quantitative research method was used in the study. As a data collection tool,“Arrow-Religious Attitude Scale”was used to measure the level of religiosity of individuals, and“Conscientious Intelligence Scale (CIS)”was used to measure the level of conscientiousness of individuals. A personal information form was also added to the questionnaire consisting of scale items. The sample of the research consists of 471 students between the ages of 18-30 studying at Abant İzzet Baysal University. The study consists of four main parts. In the first part, there are the subject, problem, purpose, importance, hypotheses, limitations and assumptions of the research. The second part includes the conceptual framework. In this section, the concepts of conscience, intelligence, conscientiousness, religion and religiosity are mentioned. In the third part, information is given about the method and technique of the research, its universe and sample, data collection tools, data collection and statistical analysis. The fourth part consists of the findings obtained as a result of the research and the comments made on them. According to the findings, both the level of conscientious intelligence and the level of religiosity differ according to demographic variables. There is a positive relationship between religiosity and conscientious intelligence. As religiosity increases, the level of conscientious intelligence also increases. KEYWORDS: Psychology of Religion, Conscience, Intelligence, Conscientious Intelligence, Religion, Religiosity